Forum Discuţii juridice Executare silită Imprumut
Discuție deschisă în Executare silită

Imprumut

Buna ziua!

Am imprumutat unei persoane 1000 de euro. Persoana respectiva nu mi-a inapoiat banii. In momentul in care i-am imprumutat am facut o copie xerox dupa buletinul ei si am pus-o sa scie pe o coala alba faptul ca i-am imrpumutat banii si a si semnat-o. Problema este ca nu stiu cum sa ii recuperez. I-am spus ca o dau in judecata dar a zis k pot sa fac ce vreau pt ca oricum nu are nimic pe numele ei si nu am cum sa recuperez banii. Ce ma sfatuiti sa fac? Chiar nu exista nici o modalitate pt a imi recupera banii?
Era normal ca la avansarea sumei sa incheiati formalitati/documente doveditoare legale care sa va asigure recuperarea sumei
In baza inscrisului asumat de beneficiarul imprumutului,formulati plangere la politie
Ignorati sfatul inocent de mai sus.
In baza inscrisului faceti o actiune in pretentii, la Instanta. Succes!
Multumesc!
Jocandi Causa a scris:

Ignorati sfatul inocent de mai sus.
In baza inscrisului faceti o actiune in pretentii, la Instanta. Succes!

Este necesar sa propuneti in probatoriu martori care sa intareasca inscrisul sub semnatura privata care atesta imprumutul .

Cu stima!
exista cineva aici care si-a recuperat banii prin executare, in urma unei actiuni in pretentii? Am imprumutat o persoana fizica cu niste bani, printr-un contract scris de mana chiar de catre debitor, dar nu l-am legalizat la notar si nu am avut martori. Are bunuri pe numele lui, si este PFA in functiune. Cam ce sanse am sa recuperez banii?