Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Accesul la functia publica
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Accesul la functia publica

Cine ma poate ajuta cu cateva surse bibliografice sau informatii cu privire la accesul la functia publica a unei persoane din mediul politic?
Multumesc anticipat!
Nu am inteles prea multe din intrebarea Dvs. Fiti mai explicit va rog!
Daca va intereseaza faptul cum puteti deveni fuctionar public, sau alte aspecte privind functia publica, cititi Legea 188/1999 privind Statutul functionarilor publici
gordius, utilizator
cum poate un politician sa acceada la o functie publica?
Art. 54 din Legea nr.188/1999:
Poate ocupa o funcţie publică persoana care îndeplineşte următoarele condiţii:
a) are cetăţenia română şi domiciliul în România;

b) cunoaşte limba română, scris şi vorbit;

c) are vârsta de minimum 18 ani împliniţi;

d) are capacitate deplină de exerciţiu;

e) are o stare de sănătate corespunzătoare funcţiei publice pentru care candidează, atestată pe bază de examen medical de specialitate;

f) îndeplineşte condiţiile de studii prevăzute de lege pentru funcţia publică;

g) îndeplineşte condiţiile specifice pentru ocuparea funcţiei publice;

h) nu a fost condamnată pentru săvârşirea unei infracţiuni contra umanităţii, contra statului sau contra autorităţii, de serviciu sau în legătură cu serviciul, care împiedică înfăptuirea justiţiei, de fals ori a unor fapte de corupţie sau a unei infracţiuni săvârşite cu intenţie, care ar face-o incompatibilă cu exercitarea funcţiei publice, cu excepţia situaţiei în care a intervenit reabilitarea;

i) nu a fost destituită dintr-o funcţie publică sau nu i-a încetat contractul individual de muncă pentru motive disciplinare în ultimii 7 ani;

j) nu a desfăşurat activitate de poliţie politică, astfel cum este definită prin lege.
Prin concurs de recrutare pe o functie publica vacanta ,daca indepliniti conditiile de studii, vechime si alte conditii speciale daca este cazul , necesare ocuparii functiei publice vacante.

Sa consultati si Legea 161/2003 privind unele măsuri pentru asigurarea transparenţei în exercitarea demnităţilor publice, a funcţiilor publice şi în mediul de afaceri, prevenirea şi sancţionarea corupţiei.