Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu minim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu minim

salutare.
salariul minim pe economie este batut in cuie 600 lei de la 1 ianuarie 2009 sau putem sa ne mai asteptam la vreo surpriza de la noua conducere a tarii?
Pina nu apare Hotarirea de Guvern care va stipula salariul minim garantatin plata pe 2009 nu putem face nici o apreciere.
Vioreld a scris:

salutare.
salariul minim pe economie este batut in cuie 600 lei de la 1 ianuarie 2009 sau putem sa ne mai asteptam la vreo surpriza de la noua conducere a tarii?

Salariul minim brut pe economie de la 01 ianuarie 2009 este de 600 lei - art.2 din HG nr.1051/2008.
Art. 2. - Incepand cu data de 1 ianuarie 2009, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 600 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 170 de ore in medie pe luna in anul 2009, reprezentand 3,529 lei/ora.
auzisem ca azi s-ar discuta in sedinta guverbului si nivelul salariului minim d ela 01.01.2009? asa este?