avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu minim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu minim

salutare.
salariul minim pe economie este batut in cuie 600 lei de la 1 ianuarie 2009 sau putem sa ne mai asteptam la vreo surpriza de la noua conducere a tarii?
Cel mai recent răspuns: Vioreld , utilizator 14:16, 30 Decembrie 2008
Pina nu apare Hotarirea de Guvern care va stipula salariul minim garantatin plata pe 2009 nu putem face nici o apreciere.
Vioreld a scris:

salutare.
salariul minim pe economie este batut in cuie 600 lei de la 1 ianuarie 2009 sau putem sa ne mai asteptam la vreo surpriza de la noua conducere a tarii?


Salariul minim brut pe economie de la 01 ianuarie 2009 este de 600 lei - art.2 din HG nr.1051/2008.
Art. 2. - Incepand cu data de 1 ianuarie 2009, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 600 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 170 de ore in medie pe luna in anul 2009, reprezentand 3,529 lei/ora.
auzisem ca azi s-ar discuta in sedinta guverbului si nivelul salariului minim d ela 01.01.2009? asa este?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrebare CARLAN NELI CARLAN NELI Buna . Am nevoie de o informatie. In baza carei legi sau ord.de guvern s-a majorat salariul cu 01.01.2009? Va multumesc! (vezi toată discuția)
Salariile angajatilor din constructii cum se modifica liliua2008 liliua2008 Va rog sa-mi spuneti cum se modifica salartiile in ramura constructiilor, daca pana acum au mai fost modificari? Va multumesc. (vezi toată discuția)
Salarii si contributii ContSters70070 ContSters70070 Am nevoie urgent de ajutor. - Care au fost salariile minime pe economie incepand cu data de 01.01.2005 pana in prezent si temeiul legal (Lege, HG, OUG, CCM... ... (vezi toată discuția)