Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru limita de varsta / Pensie anticipata / ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru limita de varsta / Pensie anticipata / Pensie anticipata partiala

Daca sunt nascut pe 21 sept 1958 si lucrez de pe 26 aprilie 1976 din care 11 ani grupa 2, la ce varsta ma pot pensiona pentru limita de varsta, anticipat si anticipat partial?
Limita de varsta la 63 de ani.Anticipat sau anticipat partial la 60 de ani.Conditia de stagiu pentru pensie anticipata fara penalizare este de 43 de ani(fara stagiu asimilat).Pentru pensie anticipata partiala cu penalizare conditia de stagiu este de 35 de ani(fara stagiu asimilat).Anii de grupa mai aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 2 ani si 9 luni(3 luni la 1 an).