Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit pe salariu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit pe salariu

Buna seara!
Pe un salariu de 1400 lei brut care este valoarea totala care se achita catre stat? Cat are de achitat in total angajatorul?
Buna dimineta!

La un salariu brut de 1400 lei se fac urmatoarele retineri:

De la salariat:

CAS individual 10.5 % - 147 lei
ªomaj 0.5 % - 7 lei
Asigurări de sănătate 5.5 % - 77 lei
Deducere personală funcţie de bază - 200 lei
Impozit pe salariu - 155 lei
Salariul net - 1014 lei

Retineri angajator:

CASS 5.2 % - 73 lei
ªomaj 0.5 % - 7 lei
CAS 20.8 % - 291 lei
FNUASS 0.85 % - 12 lei
Fond de risc si accidente 0.4 %* - 6 lei
Fond creanţe salariale 0.25 % - 4 lei

* Fondul de risc si accidente este retinut in functie de codul CAEN.

Angajatorul plateste la B.S. si BAS suma de 393 lei. Costul total al angajatorului cu salariul este de 1793 lei.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal