Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... poprire
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

poprire

Buna ziua ,
Am o poprire pe pensie si o poprire pe suma de 500 lei care reprezinta prestatie periodica lunara primita de la o firma de asigurari.
Intrebarea mea este : banca poate sa puna poprirea pe toata suma de 500 lei ce a ce au si facut .
Prestatia periodica lunara unde se incadreaza deoarece nu stiu unde sa caut si daca exista vreun art. in lege legat de acest aspect.
Vreau sa-mi recuperez banii sau diferenta si cum este corect , mie nu mi se pare corect sa-mi opreasca toata suma .
Despagubiriile nu pot fi urmarite de creditori asa mi s-a spus dar sunt doar vorbe nu am gasit nici unde , sa le arat celor din banca ca interpretarea lor este gresita .
De aceea am apelat la dvs. in speranta unor lamuriri si tot odata in recuperarea sumei sau macar a diferentei .

M-am uitat in codul de procedura civila si la art. 409 este prevazut
faptul ca salariile si alte venituri periodice realizate din munca,
pensiile acordate in cadrul asigurarilor sociale, precum si alte sume ce
se platesc periodic debitorului si sunt destinate asigurarii mijloacelor
de existenta ale acestuia pot fi urmarite pana la 1/2 din venitul lunar
net, pentru sumele datorate cu titlu de obligatie de intretinere sau de
alocatie pentru copii, respectiv pana la 1/3 din venitul lunar net, pentru
orice alte datorii.

Cazurile ce nu formeaza obiectul popririi, respectiv bunurile si creantele
ce nu pot forma obiectul popririi sunt reglementate la art. 452 alin. (2)
literele a), b), c) din Codul de procedura civila.

Astfel, nu pot fi supuse popririi sumele care sunt destinate unei
afectatiuni speciale prevazute de lege si asupra carora debitorul este
lipsit de dreptul de dispozitie. Aceasta exceptie se justifica, pe de o
parte, prin necesitatea ocrotirii unor valori sociale deosebite, si, pe de
alta parte, prin faptul ca rolul acestor sume trebuie stabilit prin lege,
debitorul find lipsit de dreptul de dispozitie cu privire la aceste sume.
Nu pot fi poprite nici sumele reprezentand credite nerambursabile sau
finantari primite de la institutii sau organizatii internationale pentru
derularea unor programe ori proiecte.
De asemenea, nu pot face obiectul popririi alocatiile de stat si
indemnizatiile pentru copii, ajutoarele pentru ingrijirea copilului
bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate in caz de deces, bursele
de studii acordate de stat, diurnele, precum si orice alte asemenea
indemnizatii cu destinatie speciala, stabilite potrivit legii, care nu pot
fi urmarite pentru niciun fel de datorii. -> Ma gandesc ca aici s-ar putea
incadra prestatia periodica lunara .

O ultima categorie de sume care nu pot fi poprite sunt sumele necesare
platii drepturilor salariale, dar nu mai mult de 6 luni de la data
infiintarii popririi.

In situatia in care exista mai multe urmariri asupra aceleiasi sume,
urmarirea nu poate depasi 1/2 din venitul lunar net al debitorului,
indiferent de natura creantelor, in afara de cazul in care legea prevede
altfel.
Va multumesc anticipat.
30% poate opri din salariu o banca. daca de ex plateati pensie de intretinere la doi copii cf legii 33% banca ramanea cu restul pana la 50%. e posibil ca banca dvs sa va fi blocat contul si asta este altceva ca banii sunt acolo si nu aveti acces la cont. inchideti contul de la banca. bancile au politica lor si nu te poti intelege cu ele. gasiti alta solutie pt a primi plata lunara. e cel ami simplu rapid si ieftin
Multumesc pentru raspunsul prompt , am fost la banca si ei spun ca au virat toata suma ,explicatia lor a fost : aceste sume sunt transferate in totalitate in contul popririi,pe extrasul pe care la-m cerut in dreptul sumei scrie dauna.
Ce pot sa fac, am facut sesizare dar degeaba.