avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1959 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Contributii drepturi de autor ocazionale
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Contributii drepturi de autor ocazionale

Ce contributii datoreaza o persoana fizica angajata care a realizat si un venit ocazional din drepturi de autor? - la sursa nu a fost oprit nimic(impozit/contributii).
Din cate am inteles CAS nu se percepe pentru venituri ocazionale. Am dreptate?
Mai datoreaza si CASS (sanatate) 5,5% ?

Daca ma poate lamuri si pe mine cineva as fi foarte recunoscator.
Multumesc.

Alte discuții în legătură

Conventie civila carmen_danciu carmen_danciu Buna ziua. Va rog sa ma lamuriti intr-o problema. S-a incheiat o conventie civila cu o institutie tip C.A.R- pensionari. Ce contributii trebuiesc oprite pe ... (vezi toată discuția)
Conventie civila mikifulgutz mikifulgutz Este prima oara cand as dori sa fac o lucrare de instalatie cu conventie civila. Am un instalator foarte bun, il cunosc de mult si l-am recomandat multora, ... (vezi toată discuția)
Contributii sociale -dupa iulie 2012 kerekesmargo kerekesmargo Dupa iulie 2012 -cum se calculeaza contributiile sociale pt ven.din drept de autor utilizand sistemul prin retinere la sursa , acest venit fiind singura sursa ... (vezi toată discuția)