Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Daca societatea isi suspenda activitatea iar eu voi fi ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Daca societatea isi suspenda activitatea iar eu voi fi concediata mai pot beneficia de indemnizatia pentru CCC?

sunt angajata de 3 luni la o societate si sunt insarcinata, problema este ca societatea urmeaza sa isi suspende activitatea, ce pot face eu in aceasta situatie? ma pot concedia? daca da nu mai pot beneficia de indemnizatia de 2 ani.....va rog daca stie cineva ce pot face in aceasta situatie sa imi spuna, pentru ca sunt foarte ingrijorata.....
1. Daca firma nu mai are activitate, e suspendata, nu mai are cum sa va pastreze CIM.

1. Daca ati mai lucrat inainte in alta parte si aveti 12 luni cotizate la somaj in ultimele 24 de luni veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.

2. In timpul somajului veti putea beneficia de concedii medicale, concediu de maternitate si apoi CCC.
am fost studenta la master cursuri la zi si din septembrie 2011 pana in martie 2012 somera timp de 6 luni, nu stiu in ce masura ma incadrez........
1. Era bine daca ati fi spus data prezumata a nasterii copilului.

2. - Daca datele prezentate sunt corecte veti beneficia de indemnizatie pentru CCC.

- OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor spune:

Art.2
(5) Cele 12 luni prevazute la alin. (1) pot fi constituite integral si din perioadele in care persoanele s-au aflat in una sau mai multe dintre urmatoarele situatii:

a) au beneficiat de indemnizatie de somaj, stabilita conform legii...

b) s-au aflat in evidenta agentiilor judetene pentru ocuparea fortei de munca, respectiv a municipiului Bucuresti, in vederea acordarii indemnizatiei de somaj;
m) frecventeaza, fara intrerupere, cursurile de zi ale invatamantului preuniversitar sau, dupa caz, universitar la nivelul studiilor universitare de licenta ori de master, precum si ale invatamantului postuniversitar la nivel de masterat, organizate potrivit legii, in tara sau in strainatate, intr-un domeniu recunoscut de Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului, cu exceptia situatiei de intrerupere a cursurilor din motive medicale;
s) se afla in perioada cuprinsa intre incheierea unei forme de invatamant postuniversitar, cursuri de zi, si inceperea, in acelasi an calendaristic, a unei alte forme de invatamant postuniversitar, cursuri de zi, organizate potrivit legii, frecventate fara intrerupere;

t) se afla in perioada de 60 de zile de la finalizarea cursurilor invatamantului obligatoriu sau, dupa caz, de la absolvirea cursurilor de zi ale invatamantului preuniversitar, universitar la nivelul studiilor universitare de licenta sau de master si postuniversitar la nivel de masterat, organizate potrivit legii, cu sau fara examen de absolvire, in vederea angajarii ori, dupa caz, trecerii in somaj, calculate incepand cu data de 1 a lunii urmatoare finalizarii studiilor;

data prezumata a nasteri este 12 octombrie, insa ce se intampla daca o sa ma concedieza de la aceasta societate........ nu stiu ce sa fac, oare mai au voie sa ma treaca in somaj daca eu am beneficiat 6 luni de somaj pentru studii superioare.....sunt intr-o mare dilema, imi este teama sa nu pierd acest CCC.
1. - Cele 12 luni premergatoare nasterii copilului sunt in perioada 12.10.2011-12.10.2012.
- Din 12.10.2011pana in martie 2012 ati fost in somaj indemnizat.
- Din martie 2012 pana azi sunteti angajata.

2. - Acum depinde de data cand veti fi concediata.
- Daca veti reusi sa intrati in concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) inainte de a fi concediata va fi foarte bine, dupa acest concediu puteti intra in CCC.
- Ati putea intra in concediu de maternitate cam pe la mijlocul lunii iulie 2012.

3. Ramane sa mai luati legatura cu noi cand veti primi scrisoarea de preaviz ca sa va spunem ce sa faceti in continuare.