Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca

am lucrat pana acum o saptamana la o firma din sibiu. daca nu mi s-a desfacut contractul de munca, pot sa ma angajez cu contract la alta firma???
Puteti sa va angajati oriunde si oricand doriti, Codul muncii permite cumulul de contracte individuale de munca.
Potrivit art.35 alin.1 C.mun., orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.

Asadar, incheierea unui nou c.i.m. nu este conditionata de incetarea vechiului c.i.m. decat in situatia in care exista o situatie de incompatibilitate ....alin.2 al art.35 C.mun. prevede ca, fac exceptie de la prevederile alin. (1) situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.