Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Dauna masina,nu-mi pot repara masina
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Dauna masina,nu-mi pot repara masina

Va salut! M-a lovit un destept in trafic ,l-am reclamat la accidente usoare in termenul prevazut de lege (24 ore),apoi am fost cu propietarul masinii care m-a lovit,soferul fiind altul(un drogat),la el acasa si am constatat ca nu mai sta acolo ca provine dintr-o familie destramata,ca e un om al strazii intr-un cuvant.Proprietarul vroia sa-l angajeze ca sofer si noroc ca ii luase o copie CI in urma cu cateva zile dinaintea accidentului.Politia mi-a spus ca mai am 5% sanse sa-l gaseasca pentru ca e foarte greu etc.,dar nu mi pot repara masina pe RCA proprietarului pana nu vine si acest sofer sa declare ca m-a lovit.Eu ce pot face in situatia asta?Sa astept 3-4-5-10 luni pana Politia il gaseste pe asta?Altfel nu am cum sa-mi deschid dosar la asigurari fara procesul verbal de la Politie..
Politia nu este obligata ca intr-un anumit termen de cand am declarat sa-mi dea un raspuns?
vioalex8, utilizator
Puteti apela la Fondul de asigurare a victimelor strazii.
Acestia intervin numai daca persoana care m-a lovit nu avea asigurare rca.