avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1588 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala versus pensie de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala versus pensie de invaliditate

Buna ziua
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie:
O persoana poate iesi la pensie anticipat, avand 35 de ani de vechime in munca si varsta de 60 de ani (barbat). In acelasi timp, ar putea iesi la pensie pe caz de boala.
Intrebarea este : care este diferenta intre cele doua situatii ?
Care este penalizarea pentru cele doua situatii? Ce ne sfatuiti? Care este situatia mai avantajoasa?
Ultima modificare: Duminică, 20 Mai 2012
Kitte, utilizator
Cel mai recent răspuns: valdeval , utilizator 21:24, 25 Octombrie 2017
1. - Din sistemul public de pensii nu poate beneficia decat de o singura pensie.
- Asadar ori pensie de invaliditate ori pensie anticipata partiala.

2. In cazul iesirii la pensie anticipata partiala se diminueaza pensia cu 0,75% pentru fiecare luna de diminuare (in cazul dvs. este vorba de 60 de luni x 0,75% = 45%).
Diferenta cu privire la stagii o cunoasteti?
Se iau in considerare perioadele de facultate, armata obligatrie, somaj?
Dar perioada de pensie se va lua in considerare cand se recalculeaza la 65 de ani?

Va multumesc de ajutor!!
1. Perioada de somaj indemnizat este stagiu de cotizare la pensie.

2. Perioada de pensie de invaliditate, perioada de facultate la zi, perioada stagiului militar obligatoriu sunt perioade asimilate stagiului de cotizare la pensie si se valorifica numai in cazul pensiei pentru limita de varsta.
Pentru o persoana care ar avea posibilitatea sa iasa la pensie in ambele variante (una dintre ele, desigur), care este preferabila? Asta imi este putin neclar.
Dintre cele doua,este de mai avantajoasa pensia de invaliditate.Se calculeaza ca si cea de limita de varsta.

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata partiala TomaSebastian TomaSebastian Buna ziua ! Sunt nascut la 18.11.1958 . Lucrez din anul 1976 cu carte de munca . As vrea sa-mi spuneti in ce an pot iesi la pensie anticipata partiala si cat ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata mystycum mystycum Buna seara,va supun atentiei urmatoarea situatie:tatal meu implineste luna aceasta pe 27 ,63 de ani cu o vechime in munca de 42 ani.As dori sa stiu cand poate ... (vezi toată discuția)
Cand pot sa ies la pensie taviy_1110 taviy_1110 Sunt nascut pe data de 03.04.1955 si am o vechime in munca de 40 de ani-fara stagiul militar. Nu am grupa de munca. Cand pot sa ies la pensie anticipata/la ... (vezi toată discuția)