Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala versus pensie de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala versus pensie de invaliditate

Buna ziua
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie:
O persoana poate iesi la pensie anticipat, avand 35 de ani de vechime in munca si varsta de 60 de ani (barbat). In acelasi timp, ar putea iesi la pensie pe caz de boala.
Intrebarea este : care este diferenta intre cele doua situatii ?
Care este penalizarea pentru cele doua situatii? Ce ne sfatuiti? Care este situatia mai avantajoasa?
Kitte, utilizator
1. - Din sistemul public de pensii nu poate beneficia decat de o singura pensie.
- Asadar ori pensie de invaliditate ori pensie anticipata partiala.

2. In cazul iesirii la pensie anticipata partiala se diminueaza pensia cu 0,75% pentru fiecare luna de diminuare (in cazul dvs. este vorba de 60 de luni x 0,75% = 45%).
Diferenta cu privire la stagii o cunoasteti?
Se iau in considerare perioadele de facultate, armata obligatrie, somaj?
Dar perioada de pensie se va lua in considerare cand se recalculeaza la 65 de ani?

Va multumesc de ajutor!!
1. Perioada de somaj indemnizat este stagiu de cotizare la pensie.

2. Perioada de pensie de invaliditate, perioada de facultate la zi, perioada stagiului militar obligatoriu sunt perioade asimilate stagiului de cotizare la pensie si se valorifica numai in cazul pensiei pentru limita de varsta.
Pentru o persoana care ar avea posibilitatea sa iasa la pensie in ambele variante (una dintre ele, desigur), care este preferabila? Asta imi este putin neclar.
Dintre cele doua,este de mai avantajoasa pensia de invaliditate.Se calculeaza ca si cea de limita de varsta.