avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Incadrare in grad de handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Incadrare in grad de handicap

Buna ziua! As avea si eu o intrebare. Bunicul meu in varsta de 83 de ani a suferit in urma cu un an si 5 luni un AVC ischemic din care a rams cu sechele, mai exact hemiplegie pe partea stanga atat la mana cat si la picior. El nu se poate misca nici singur nici ajutat de cineva as dori daca se poate sa imi spuneti daca se incadreaza la vreun grad de handicap si daca poate obtine pensie de handicap iar eu cea de insotitor. Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 11:23, 22 Mai 2012
Competenat in solutionare este numai comisia de expertiza medicala persoane cu handicap din cadrul primariei locale,care analizand documentele medicale existente,eventual poate dispune investigatii suplimentare care sa clarifice stadiul afectiunii
Comisia de expertiza medicala poate emite certificat medical in baza caruia ulterior persoana in cauza poate beneficia de diferite drepturi financiare
Conditionat de concluziile comisiei medicale ,se poate discuta necesitatea si oportunitatea insotitorului persoanei ,situatie in care dvs in temeiul disp L nr 448/2006 prin serviciul de specialitate aveti dreptul sa desfasurati demersurile legale

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incadrare grad de handicap armo armo va rog sa-mi spuneti daca diagnosticul: -dementa mixta vasculara si senila -SD pseudobulbar cu deteriorare cognitiva severa HTA st ii -hipoacuzie severa ... (vezi toată discuția)
Incadrare in grad de handicap tomasso tomasso Glorumero nefrita la care se adauga avc ischemic (doua episoade) sant afectiuni care se regasesc in normativul in vigoare al afectiunilor incadrabile grupele ... (vezi toată discuția)
Incadrare in grad de handicap jimonalisa jimonalisa in anul 1994 tatal meu a fost internat la sectia de neurologie in urma a 3 episoade de atacuri ischemice cerebrale tranzitorii si reversibile , repetitive , ... (vezi toată discuția)