Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Sunt citat ca martor , dar nu sunt in tara ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Sunt citat ca martor , dar nu sunt in tara ...

Buna seara , acum 8 luni am fost citat ca martor la un proces . M-am prezentat la un proces dar s-a amanat , de atunci nu am fost in tara si nu am mai putut sa ma prezint la nici un proces. Lucrez in strainatate la negru si nu pot sa vin pentru ca imi pierd locul de munca . Ce este de facut pentru a putea oprii citatiile mai ales pentru ca jandarmeria vine inaintea fiecarui proces ....Multumesc si astept raspunsurle dumneavoastra .
Este necesar sa instiintati instanta de judecata despre aspectul ca va aflati in strainatate ca lucrati, iar regimul serviciului nu va permite sa lipsiti
Pentru dovedirea temeiniciei motivatiei se impune sa probati existenta locului de munca prin prezentarea de document emis de angajatorul dvs
Multumesc pentru raspuns - ynocentta - ... dar eu lucrez la negru .... cui sa ii cer docmente necesare ?!? :( nu prea pot face asta , mai mult ca sigur nu pot face asta .
In situatia mentionata,cel putin din respect fata de instanta ,pentru ca aceasta sa nu interpreteze lipsa dvs de la termenul de judecata comunicat prin citatie,se impune sa o informati ca natura serviciului nu va permite sa lipsiti
Dovada de buna credinta si interes in asumarea responsabilitatii,va permite instantei de judecata sa analizeze motivul pentru care dvs nu va puteti prezenta la judecarea cauzei si se va pronunta asupra audierii dvs in calitatea de martor