Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Infractiune informatica? Descarc un joc online, il pun ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Infractiune informatica? Descarc un joc online, il pun pe blog si invit utilizatorii sa joace, contra taxa.

Imi cer scuze pentru ca am mai postat intrebarea insa sunt nevoita sa revin in speranta ca de aceasta data voi primi raspuns.

Buna,
in primul rand as aprecia daca mi-ar raspunde un specialist in domeniu, chestiunea fiind una care necesita cunostinte complexe in domeniul infractiunilor informatice.

Exista un site, de jocuri on-line, de unde acestea se pot downloada gratuit.
Intrebarea este urmatoarea:
Daca copiez jocul si ulterior creez un blog, unde postez jocul, cerand celor care doresc sa-l acceseze o taxa,( gen: 1$ pt inscriere), care sunt consecintele juridice ale faptei mele?
Va multumesc anticipat pt raspuns (sper unul dat de cineva cu cunostiinte solide, fiind o problema serioasa) !

Proaste. În primul rând cã aţi downloadat jocul gratuit, când in mod normal puteaţi sã îl cumpãraţi de pe reţea, dupã care sã creaţi un blog, şi sã începeţi „sã faceţi” bani.
Chestia cu „rãspunsul dat de cineva cu cunoştinţe solide şi complexe în domeniul infracţiunilor informatice” şi precizarea „fiind o problemã serioasã”, nu-şi are locul.
Dacã ajungeţi în instanţã, adversarul va avea angajat un avocat, iar instanţa se va documenta in acest sens.