Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Modul de calcul al taxei judiciare de timbru
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Modul de calcul al taxei judiciare de timbru

Cum se calculeaza taxa de timbru? La o cerere de restituirea unei sume de bani? Si pentru daune morale se percepe taxa de timbru? Multumesc!
Se timbreaza la valoare, conf. Legii 146/1997. "(1)Acţiunile şi cererile evaluabile în bani, introduse la instanţele judecătoreşti, se taxează astfel:

a)până la valoarea de 50 lei – 6 lei;

b)între 51 lei şi 500 lei – 6 lei + 10% pentru ce depăşeşte 50 lei;

c)între 501 lei şi 5.000 lei – 51 lei + 8% pentru ce depăşeşte 500 lei;

d)între 5.001 lei şi 25.000 lei – 411 lei + 6% pentru ce depăşeşte 5.000 lei;

e)între 25.001 lei şi 50.000 lei – 1.611 lei + 4% pentru ce depăşeşte 25.000 lei;

f)între 50.001 lei şi 250.000 lei – 2.611 lei + 2% pentru ce depăşeşte 50.000 lei;

g)peste 250.000 lei – 6.611 lei + 1% pentru ce depăşeşte 250.000 lei."
Pentru daunele morale nu platiti taxa de timbru.
Mi ati putea preciza, va rog articolului referitor la daune morala? Va multumesc!
Art.15 lit.f indice 1 Lg146/1997 republicata a taxelor de timbru - Sunt scutite de taxa de timbru actiunile si cererile privind stabilirea si acordarea de despagubiri persoanei fizice pentru daunele morale aduse onoarei, demnitatii, reputatiei, vietii intime, familiale sau private, ori dreptul la imagine
mutumesc pentru amabiitate! sa aveti o zi placuta!