Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Intrebare Export - Auto
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Intrebare Export - Auto

Buna ziua, va rog daca poate cineva sa ma lamureasca si pe mine cu o chestiune.
Varul meu din ucraina doreste sa cumpere un autoturism din romania. Vreau sa stiu daca poate cumpara fara tva de la o firma care vinde acel autoturism cu tva deductibil. Mentionez ca are firma necesara achizitionarii dar nu stim daca se poate asa ceva.Care ar fi documentele necesare si ce ar trebuie facut?
Presupun ca trebuiesc facute demersurile pentru Export ca sa putem beneficia de pretul fara tva.

Multumesc
Daca are firma in Ucraina, atunci poate achizitiona autoturismul din Romania, fara TVA din Romania. Se va considera export. Va plati TVA + alte taxe +taxa vamala in Ucraina. Efectuati formalitatile de vamuire in Romania.
ILDIKO KALAMAR, Consultant fiscal
Deci se poate cumpara fara tva, am inteles.
Stiti cumva ce documente trebuie sa dau vanzatorului roman ca sa dovedesc si eu si el la randu lui ca masina a fost achiziotionata fara tva? Presupun ca se face contractu de vanzare cumparare si apoi mergem la vama din orasu respectiv si acolo ne da dovada ca autoturismul va pleca din romania spre ucraina?!?!?

Multumesc mult
Va ajuta daca cititi: [ link extern ]