Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Minor iesirea din Tara
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Minor iesirea din Tara

Sal sunt nou pe forum si scuzatima daca nu am postat unde trebuia... As vreau si eu sa stiu pentru a pleca in germania ca minor cu un prieten sofer pe tir, am auzit ca imi trebuie o procura de la parinti facuta la un notar. Dar nu stiu daca in momentul cand fac procura trebuie sa fie prezent si insotitorul cu care plec sau datele de identitate ale acestuia? multumesc pentru intelegere.
[mesaj editat]
Acordul va cuprinde datele dvs, ale insotitorului, destinatia calatoriei , perioada ( stie notarul , ca el il intocmeste). Nu e necesara prezenta insotitorului la notariat, doar a parintilor.
Insotitorul va prezenta la iesirea din tara si cazierul judiciar.

gi-jane2, moderator
Trebuie ca in declaratie sa fie trecute atat datele de identitate ale insotitorului major cat si traseul pe care il veti parcurge. Insotitorul trebuie sa aiba si cazierul la el.
multumesc mult pentru raspuns...
Insotitoru care urmeaza sa plec este sofer pe tir si as vrea sa stiu cum se poate rezolva cu cazierul pentru ca el este stabil in turcia si nu stiu ce trebuie sa fac?
Cum adica este stabil in Turcia?

Daca are domiciliul in Romania poate face o procura cuiva din tara ca sa ii obtina cazierul de la locul de domiciliu sau de la locul nasterii (daca sta in alta localitate decat cea in care s-a nascut); o poate face la un notar de acolo sau la consulat.

Daca o face la un notar, procura trebuie sa aiba apostila de la Haga iar in Romania va trebui tradusa, legalizata si autentificata la un notar roman.
Daca o face la sectia consulara a Romaniei din Ankara, procura va fi in limba romana.

Dvs. nu aveti ce sa faceti pentru ca sunteti minor :)

Completare
Am raspuns fara sa ma gandesc ca soferul va trebui sa vina in tara ca apoi sa plece cu dvs. De ce v-a pus sa va interesati cum ii poate obtine altcineva cazierul judiciar? Procurile sunt scumpe.
Poate depune personal cererea; il obtine pe loc daca o face la locul de nastere si in 2-3 zile daca o depune la locul de domiciliu, in cazul in care nu locuieste unde s-a nascut.
Ares-3, moderator