Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA vanzare spatiu comercial
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

vanzare spatiu comercial

daca o societate vrea sa vanda un spatiu comercial din proprietatea sa,spatiu achizitionat in 2007 de la alta societate,in baza unei facturi cu tva,va factura acest spatiu cu tva sau nu ?
Fiind o cladire veche, aveti doua posibilitati:

1 cu TVA si in acest caz depuneti notificare la finante
2.fara TVA si in acest caz ajustati TVA dedus la achizitie aferent perioadei ramase de 15 ani si la eventuale renovari care au marit valoarea initiala de intrare.
multumesc pt indrumare.
o zi minunata sa aveti
Daca veti da mai multe detalii referitor la aceasta tranzactie, va pot spune mai exact situatia acestui imobil. Din cele relatate pana acum reiese ca nu aveti obligatia ajustarii TVA.
Codul fiscal, art.149.alin.4
(4) Ajustarea taxei deductibile prevăzute la alin. (1) lit. d) se efectuează:

a) în situaţia în care bunul de capital este folosit de persoana impozabilă:

1. integral sau parţial, pentru alte scopuri decât activităţile economice;

2. pentru realizarea de operaţiuni care nu dau drept de deducere a taxei;

3. pentru realizarea de operaţiuni care dau drept de deducere a taxei într-o măsură diferită faţă de deducerea iniţială;

b) în cazurile în care apar modificări ale elementelor folosite la calculul taxei deduse;

c) în situaţia în care un bun de capital al cărui drept de deducere a fost integral sau parţial limitat face obiectul oricărei operaţiuni pentru care taxa este deductibilă. În cazul unei livrări de bunuri, valoarea suplimentară a taxei de dedus se limitează la valoarea taxei colectate pentru livrarea bunului respectiv;

d) în situaţia în care bunul de capital îşi încetează existenţa, cu excepţia cazurilor în care se dovedeşte că respectivul bun de capital a făcut obiectul unei livrări sau unei livrări către sine pentru care taxa este deductibilă;

e) în cazurile prevăzute la art. 138.
esz lajos a scris:

Daca veti da mai multe detalii referitor la aceasta tranzactie, va pot spune mai exact situatia acestui imobil. Din cele relatate pana acum reiese ca nu aveti obligatia ajustarii TVA.
Codul fiscal, art.149.alin.4
(4) Ajustarea taxei deductibile prevăzute la alin. (1) lit. d) se efectuează:

a) în situaţia în care bunul de capital este folosit de persoana impozabilă:

1. integral sau parţial, pentru alte scopuri decât activităţile economice;

2. pentru realizarea de operaţiuni care nu dau drept de deducere a taxei;

3. pentru realizarea de operaţiuni care dau drept de deducere a taxei într-o măsură diferită faţă de deducerea iniţială;

b) în cazurile în care apar modificări ale elementelor folosite la calculul taxei deduse;

c) în situaţia în care un bun de capital al cărui drept de deducere a fost integral sau parţial limitat face obiectul oricărei operaţiuni pentru care taxa este deductibilă. În cazul unei livrări de bunuri, valoarea suplimentară a taxei de dedus se limitează la valoarea taxei colectate pentru livrarea bunului respectiv;

d) în situaţia în care bunul de capital îşi încetează existenţa, cu excepţia cazurilor în care se dovedeşte că respectivul bun de capital a făcut obiectul unei livrări sau unei livrări către sine pentru care taxa este deductibilă;

e) în cazurile prevăzute la art. 138.

Vinzarea unui imobil nu se incadreaza la art subliniat de dvoastra, ci la alin 4, lit a, pct 2.

In acest caz, vinzarea este scutita de tva, cf art 141, alin 2, lit f, putindu-se opta, printr-o notificare depusa la finante pt taxarea operatiunii, cf art 141, alin 3. Aceasta operatiune este una scutita fara drept de deducere, cf art 126, alin 9, lit c.
este o speta clasica de ajustare tva si sunt de acord cu @cornelia si @simona.

pct. 38, alin. 6 din norme:
Orice persoană impozabilă care aplică regimul de scutire prevăzut de art. 141 alin. (2) lit. f) din Codul fiscal şi care a avut dreptul la deducerea integrală sau parţială a taxei aferente bunului imobil va efectua ajustarea taxei deduse conform art. 149 din Codul fiscal, dacă bunul se află în cadrul perioadei de ajustare.

credeti ca ultima teza a alineatului 7 din art. 152 cod fiscal este o portita de scapare din aceasta situatie in cazul in care persoana impozabila se incadreaza in aceste prevederi legale?
ce parere aveti? de ce guvernul a inserat in textul de lege acest paragraf?