Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Nu stiu cum trebuie procedat cu tva-ul din vanzarea ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Nu stiu cum trebuie procedat cu tva-ul din vanzarea autoturismului?

Buna ziua
Ajutati-ma va rog cu o chestie. In anul 2017 am achizitionat un autoturism in leasing la care am dedus doar 50% tva pe tot parcursul leasingului. Anul acesta am incheiat leasingul si am vandut autoturismul si nu stiu cum trebuie procedat cu tva-ul din vanzarea autoturismului?
Va multumesc
george-neagu, moderator
Fiind TVA colectat, procedati ca si cu orice alt TVA colectat la vanzare si puteti efetua o ajustare a TVA daca va aflati in perioada de ajustare

Cf. Cod Fiscal art. 305. - Ajustarea taxei deductibile în cazul bunurilor de capital

(4) Ajustarea taxei deductibile prevăzute la alin. (1) lit. d) se efectuează:
c) în situația în care un bun de capital al cărui drept de deducere a fost integral sau parțial limitat face obiectul oricărei operațiuni pentru care taxa este deductibilă. În cazul unei livrări de bunuri, valoarea suplimentară a taxei de dedus se limitează la valoarea taxei colectate pentru livrarea bunului respectiv;
Ioan Petru Butariu, Contabil