Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... studii absolvite
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

studii absolvite

Buna seara,
O cunostinta a lucrat o perioada pe studii generale; in 2009 a depus la dosarul personal la institutia unde lucreaza diploma de bacalaureat numai ca abia in 2011 a sustinut examenul pentru trecerea pe studii medii;
Ce sanse are sa poata recupera din 2009 banii pentru studiile absolvite?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Nu poate beneficia retroactiv de drepturi salariale suplimentare. Initial, persoana respectiva a fost angajata pe un post corespunzator nivelului de pregatire.Ulterior, pe baza studiilor medii i s-a dat posibilitatea promovarii pe un alt post pentru care conditia de studii era de nivel mediu. Poate beneficia de alte drepturi salariale, daca intre partile contractante a intervenit un act aditional la CIM , de modificare a functiei si salariului de baza.
Poate beneficia de alte drepturi salariale numai de la data sustinerii si promovarii examenului in vederea ocuparii noului post ,respectiv 2011si nu de la data prezentarii actului de absolvire a unei forme de invatamant, respectiv 2009, daca este vorba despre o institutie publica ,prin incheierea unui act aditional la cimul initial prin care se modifica functia de incadrare si salariul.
ContSters136493, utilizator