Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Scadenta
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Scadenta

Salutare tuturor !
O lamurire, va rog...

Contract semnat intre parti, in contract se prevede scadenta "la 90 de zile de la data emiterii facturii".
Toate facturile au trecuta scadenta pe ele.
Prin nu stiu ce intelegeri neoficiale, unele facturi nu au trecuta scadenta la 90 de zile de la emitere, am cazuri de 45 de zile de la emitere dar si cazuri de 120 zile de la emitere...

Intrebare: Care scadenta se ia in calcul, cea din contract sau cea din factura? Care primeaza?
Daca s-ar putea si argumenta raspunsul, ar fi super ok :)
Multumesc anticipat
In principiu se ia calcul scadenta din contract, deoarece "contractul este legea partilor", iar orice factura emisa in baza unui contract, poate fi "gresit intocmita". Vedeti care varianta va e mai convenabila si gasim si argumentele aferente.