avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariul minim pentru persoanele cu studii superioare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariul minim pentru persoanele cu studii superioare

De ce la bugetari persoanele incadrate cu studii superioare ca debutant nu beneficiaza de salariul min de 1100 roni?

In grila de salarizare, un economist debutant are 680 roni. (si nu mai inteleg nimic).


Salariul minim pe economie este 550 ,inmultit cu 2 ,coeficientul pt studii superioare, rezulta 1100, nu 680.


Va rog sa-mi explice si mie cineva, se aplica regula doar la privati? Mi mi se pare o discriminare pentru cei din sectorul bugetar.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 03:33, 23 Decembrie 2008
Un raspuns pe tema d-voastra il puteti gasi aici: www.avocatnet.ro/content/for...
Multumesc, dar nu m-am lamurit. Vreau un raspuns concret.
Cei din sistemul bugetar au grile proprii de salarizare si nu li se aplica prevederile CCM la nivel national.
Va multumesc pentru raspuns.
michelina1971 a scris:

De ce la bugetari persoanele incadrate cu studii superioare ca debutant nu beneficiaza de salariul min de 1100 roni?

In grila de salarizare, un economist debutant are 680 roni. (si nu mai inteleg nimic).


Salariul minim pe economie este 550 ,inmultit cu 2 ,coeficientul pt studii superioare, rezulta 1100, nu 680.


Va rog sa-mi explice si mie cineva, se aplica regula doar la privati? Mi mi se pare o discriminare pentru cei din sectorul bugetar.


Sistemul de salarizare a personalului din autorităţile şi instituţiile publice finanţate integral sau în majoritate de la bugetul de stat, bugetul asigurărilor sociale de stat, bugetele locale şi bugetele fondurilor speciale se stabileşte prin lege, cu consultarea organizaţiilor sindicale reprezentative.

Contracte colective de muncă se pot încheia şi pentru salariaţii instituţiilor bugetare. Prin aceste contracte nu se pot negocia clauze referitoare la drepturile ale căror acordare şi cuantum sunt stabilite prin dispoziţii legale.

Alte discuții în legătură

Salarizare absolvent studii superioare, bugetar dros dros Sunt absolvent de studii superioare, promotia 2009/2010, cu licenta, si sunt nou angajat, primul loc de munca, intr-o institutie bugetara, incepand cu luna ... (vezi toată discuția)
Este lege pentru studii superioare sa ai minim pe economie de 1200lei? SORYN_MYHAELA SORYN_MYHAELA VREAU SA STIU SI EU DACA ESTE LEGE CA SA TE PLATEASCA CU 1200 LEI DACA AI STUDII SUPERIOARE?AM INTELES CA 1200LEI E MINIM PE ECONOMIE CU STUDII SUPERIOARE (vezi toată discuția)
Salariu consilier juridic Ela_Cj Ela_Cj Buna ziua, am si eu o intrebare la care nu ii gasesc raspunsul si nimeni nu ma poate lamuri cu certitudine. Sunt consilier juridic debutant la o primarie ... (vezi toată discuția)