Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariul minim pentru persoanele cu studii superioare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariul minim pentru persoanele cu studii superioare

De ce la bugetari persoanele incadrate cu studii superioare ca debutant nu beneficiaza de salariul min de 1100 roni?

In grila de salarizare, un economist debutant are 680 roni. (si nu mai inteleg nimic).

Salariul minim pe economie este 550 ,inmultit cu 2 ,coeficientul pt studii superioare, rezulta 1100, nu 680.

Va rog sa-mi explice si mie cineva, se aplica regula doar la privati? Mi mi se pare o discriminare pentru cei din sectorul bugetar.
Un raspuns pe tema d-voastra il puteti gasi aici: www.avocatnet.ro/content/for...
Multumesc, dar nu m-am lamurit. Vreau un raspuns concret.
Cei din sistemul bugetar au grile proprii de salarizare si nu li se aplica prevederile CCM la nivel national.
Va multumesc pentru raspuns.
michelina1971 a scris:

De ce la bugetari persoanele incadrate cu studii superioare ca debutant nu beneficiaza de salariul min de 1100 roni?

In grila de salarizare, un economist debutant are 680 roni. (si nu mai inteleg nimic).

Salariul minim pe economie este 550 ,inmultit cu 2 ,coeficientul pt studii superioare, rezulta 1100, nu 680.

Va rog sa-mi explice si mie cineva, se aplica regula doar la privati? Mi mi se pare o discriminare pentru cei din sectorul bugetar.

Sistemul de salarizare a personalului din autorităţile şi instituţiile publice finanţate integral sau în majoritate de la bugetul de stat, bugetul asigurărilor sociale de stat, bugetele locale şi bugetele fondurilor speciale se stabileşte prin lege, cu consultarea organizaţiilor sindicale reprezentative.

Contracte colective de muncă se pot încheia şi pentru salariaţii instituţiilor bugetare. Prin aceste contracte nu se pot negocia clauze referitoare la drepturile ale căror acordare şi cuantum sunt stabilite prin dispoziţii legale.