Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ESTE LEGE PENTRU STUDII SUPERIOARE SA AI MINIM PE ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ESTE LEGE PENTRU STUDII SUPERIOARE SA AI MINIM PE ECONOMIE DE 1200LEI?

VREAU SA STIU SI EU DACA ESTE LEGE CA SA TE PLATEASCA CU 1200 LEI DACA AI STUDII SUPERIOARE?AM INTELES CA 1200LEI E MINIM PE ECONOMIE CU STUDII SUPERIOARE
grila de salarizare porneste de la salariul minim pe economie, atit la cei cu studii superioare cit si cu studii medii. daca la societatea la care sinteti angajata grila porneste de la salariul minim contractul individual de munca, in ceea ce priveste drepturile salriale, este legal.
LUCREZ IN INVATAMANT SI ANUL ACESTA AM TERMINAT FACULTATEA DE PSIHOLOGIE.SI MI S-A CALCULAT SALARIUL PE LUNA SEPTEMBRIE SI NU AM PRIMIT 1200LEI.SIM-AR INTERESA SA STIU DACA AM DREPTU SA PRIMESC 1200LEI SAU NU?
MULTUMESC
1. nu te plateste pentru ca ai studii superioare, se impune un salariu minim pentru angajarea pe un post la care cerintele sunt de studii superioare
2. pentru posturile cu cerinte de studii superioare, incadrarea minima este de 1200 de lei,
baza legala:
CCMUN 2007-2010:
Art. 40. - (1) Se stabilesc următorii coeficienţi minimi de ierarhizare, pentru următoarele categorii de salariaţi:
a) muncitori:
1. necalificaţi = 1,
2. calificaţi = 1,2;
b) personal administrativ încadrat în funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. liceală = 1,2,
2. postliceală = 1,25;
c) personal de specialitate încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. şcoala de maiştri = 1,3,
2. studii superioare de scurtă durată = 1,5;
d) personal încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este cea de studii superioare = 2.
(2) Coeficienţii de salarizare de la alin. 1 se aplică la salariul minim negociat pe unitate

Salariul minim pe tara este de 600 lei in 2009.

editat: vorbim de salariul brut de 1200, nu net!
Gratiela Ratiu, Consultant resurse umane
La privat asa este, la institutiile publice nu se aplica, sunt fff multi angajati cu studii superioare cu salariul sub 1200 ron in institutiile publice
In invatamant nu se aplica coeficientii de salarizare din CCMUNN. Se aplica grila de salarizare pentru bugetari (invatamant). O gasiti in CCM ramura invatamant.