Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... REFERENT DE SPECIALITATE JURIDICA (REFERENT JURIDIC)
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

REFERENT DE SPECIALITATE JURIDICA (REFERENT JURIDIC)

Definitia profesiunii de JURIST este aceea de absolvent de DREPT, SPECIALITATEA STIINTE JURIDICE(etc), LICENTIAT.

Ocupatia de CONSILIER JURIDIC, este aceea oferita JURISTULUI de catre un angajator, prin CONCURS.
Vechimea in profesia de CONSILIER JURIDIC, incumba cele doua forme ale ocupatiei de :1. consilier juridic DEBUTANT/stagiar si, 2.consilier juridic DEFINITIV. Debutantul / stagiarul lucreaza in primii doi ani (stagiatura!) pe langa un maestru, de regula CONSILIER JURIDIC DEFINITIV. Ambii, inscrisi sau nu in COLEGIUL CONSILIERILOR JURIDICI (judetean).

Presupunand ca,
ANGAJATORUL, in Serviciul Juridic al firmei pe care o conduce, are 3 consilieri juridici, iar intr-un alt loc de munca (punct de lucru/subunitate unde schema organizatorica nu aproba post de consilier juridic ( de exemplu un Oficiu Comercial cu Birouri de Contracte si Recuperari create de la clientii rau-platnici), de activitatea juridica se ocupa o persoana absolventa de DREPT, LICENTIATA, care detine ocupatia de REFERENT JURIDIC (cu atributii cum ar fi: CONCILIEREA PREALABILA (actiunii in instanta pe cunoscuta cale amiabila in legea romana ), CONSILIEREA DEBITORILOR, EFECTUAREA/ INTOCMIREA DOSARELOR JURIDICE IN VEDEREA ACTIONARII IN INSTANTA, LEGALITATEA INTOCMIRII CONTRACTELOR CU CLIENTII BENEFICIARI DE SERVICIILE OFERITE DE FIRMA (ex.contractarea serviciului de furnizare a energiei electrice)

Astfel,
IN CAZUL IN CARE ANGAJATORUL SUBSCRIE FAPTULUI (atesta faptul) CA ANGAJATUL SAU, CU OCUPATIA DE REFERENT DE SPECIALITATE EFECTUEAZA/ PRESTEAZA ACTIVITATE JURIDICA,
avand in vedere prevederile si in special prerogativele Legii nr.514 din 28 noiembrie 2003, publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 867 din 5 decembrie 2003 si Statutului Consilierului Juridic si, avand in vedere deasemeni notiunea de ocupatii/functii asimilate CONSILIERULUI JURIDIC, avand in vedere CONSTITUTIA ROMANIEI, CCM la nivel national, COR, Cod Muncii si alte reglementari privind relatia angajatori -angajati
SE NASTE INTREBAREA aparent ELEMENTARA:

REFERENTUL DE SPECIALITATE JURIDICA, in conditiile date ,poate beneficia de PREROGATIVELE LEGII CARE GUVERNEAZA ACTIVITATEA JURIDICAIN ROMANIA (Legea C.Jr. , nr.514/2003) ?
In consecinta,
* BENEFICIAZA DE VECHIME IN PROFESIE ( a nu se intelege vechime in munca ci vechimea in profesie, reglementata de aceeasi Lege 514)?
* ESTE ,de pilda, OBLIGAT ANGAJATORUL SA APROBE PARTICIPAREA ANGAJATULUI SAU LA CURSURILE PROFESIONALE ORGANIZATE DE COLEGIULCONSILIERILOR JURIDICI TERITORIAL, unde angajatul este membru si este inscris in Tabloul Consilierilor Juridici ca si ConsilierJuridic Definitiv?
* La loculdemunca cu pricina, angajatulin cauza POATE BENEFICIA DE ETAPELE VECHII IN PROFESIE, adica poate fi REFERENT JURIDIC DEBUTANT (CU STAGIUL AFERENT de doi ani) DUPA CARE -IN URMA UNUI EXAMEN SA DEVINA DEFINITIV?
* POATE BENEFICIA DE SPORURILE PREVAZUTE DE LEGEA 514 A CONSILIERILOR JURIDICI, AVAND O OCUPATIE ASIMILATA CONSILIERULUI JURIDIC?

Va multumesc pentru receptivitate, solidaritate, interes si pentru eventualele raspunsuri.

..............................................................
Problema ridicata aici este insasi situatia in care ma aflu de 4 ani, de cand, dupa absolvirea (si) a Facultatii de Drept, am solicitat anagjatorului sa imi aprobe schimbarea locului de munca de la vechiul loc unde am lucrat 17 ani , la un loc nou de munca in domeniul juridic in cadrul aceleiasi unitati.
Serviciul Juridic al Filialei are trei consilieri juridici iar Oficiul Comercial-Contracte si Recuperari Debite se afla in cadrul uneia dintre Subunitatile Filialei unde schema organizatorica nu prevede post de consilier Juridic. Filiala deasemeni mai are angajata o Firma de avocatura pentru reprezentare in instanta in cazul proceselor in care are calitatea de.

Subiectul il voi dezvolta pe masura raspunsurilor si intrebarilor dv.

"Delicatetea" subiectului naste mii de intrebari /raspunsuri/ spete-dovada a incalcarii legilor romane pana acolo unde se intrunesc conditiile unui real concurs de infractiuni.
In clasificarea ocupatiilor din Romania nu se regaseste ocupatia de referent de specialitate juridica.
Deci consider ca ar trebui o modificare a functiei dumneavoastra.
Atasez poate ocupatiile juridice gasite in COR:
1 111009 Consilier si consultant juridic
2 122933 Sef oficiu juridic
3 2 Specialisti cu ocupatii intelectuale si stiintifice
4 24 Alti specialisti cu ocupatii intelectuale si stiintifice
5 2415 Specialisti in domeniul bancar
6 2419 Specialisti cu functii administrative si comerciale, neclasificati in grupele de baza anterioare
7 242 Juristi
8 2421 Avocati
9 242102 Consilier juridic
10 2429 Juristi neclasificati in grupele de baza anterioare
11 257 Cercetatori si asistenti de cercetare in domeniul stiintelor juridice
12 2570 Cercetatori si asistenti de cercetare in domeniul stiintelor juridice
13 257001 Cercetator in domeniul stiintelor juridice
14 257002 Asistent de cercetare in domeniul stiintelor juridice
15 34 Alte ocupatii asimilate tehnicienilor
16 343 Alti lucratori cu studii medii in gestiunea economica si administrativa
17 3432 Ocupatii auxiliare in activitatea juridica, comerciala si administrativa
2007_rozi a scris:

In clasificarea ocupatiilor din Romania nu se regaseste ocupatia de referent de specialitate juridica.
Deci consider ca ar trebui o modificare a functiei dumneavoastra.
Atasez poate ocupatiile juridice gasite in COR:
1 111009 Consilier si consultant juridic
2 122933 Sef oficiu juridic
3 2 Specialisti cu ocupatii intelectuale si stiintifice
4 24 Alti specialisti cu ocupatii intelectuale si stiintifice
5 2415 Specialisti in domeniul bancar
6 2419 Specialisti cu functii administrative si comerciale, neclasificati in grupele de baza anterioare
7 242 Juristi
8 2421 Avocati
9 242102 Consilier juridic
10 2429 Juristi neclasificati in grupele de baza anterioare
11 257 Cercetatori si asistenti de cercetare in domeniul stiintelor juridice
12 2570 Cercetatori si asistenti de cercetare in domeniul stiintelor juridice
13 257001 Cercetator in domeniul stiintelor juridice
14 257002 Asistent de cercetare in domeniul stiintelor juridice
15 34 Alte ocupatii asimilate tehnicienilor
16 343 Alti lucratori cu studii medii in gestiunea economica si administrativa
17 3432 Ocupatii auxiliare in activitatea juridica, comerciala si administrativa

Multumesc frumos. Apreciez. Va sunt recunoscatoare pentru interesul acordat subiectului. Astfel gandesc si eu insa problema mea este aceea ca angajatorul NU VREA SA CUNOASCA TEXTUL DE LEGE sau ca sa scad putin tonul:NU ARE CINE SA IL INFORMEZE. NOMENCLATORUL DE FUNCTII nu corespunde COR-ului,cu siguranta!
Nota Bene: Ocupatia de referent juridic o acordau angajatorii pana in 1989 si chiar su dupa 1989 persoanelor care erau studente laseral sau fara frecventa la Drept si recent celor NELICENTIATE!
Doamna draga, constientizez tot mai mult dorinta angajatorului de a ma umili prin acordarea unei functii derizorii, aceasta din motive de competitie intre un sef si un subaltern. Complexul inferioritatii la "clasa conducatoare".

Onorata!