Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... solicitare cazier
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

solicitare cazier

este legal ca la angajare sa-mi fie solicitat cazierul?
1. Sunt unele functii pentru care este necesar cazierul judiciar, cum ar fi cea de casier, gestionar etc.

2. Sunt unii angajatori care, pentru anumite functii, cer si cazierul judiciar pentru a se asigura ca lucreaza cu oameni cinstiti.
Da,este legal.Multi angajatori inlocuiesc cazierul judiciar cu o declaratie pe proprie raspundere a candidatului ca nu a comis acte sau fapte care sa-l faca incompatibil cu functia pt. care candideaza,daca printr-un act normativ expres nu se solicita cazierul.
ondino a scris:

Da,este legal...

Care este baza legala? ...:-/
Legalitatea solicitarii cazierului la incadrare,rezulta prin insusi faptul ca pt. anumite functii,exista reglementat prin lege ca o conditie de ocupare a functiei respective obligatia de aface dovada ca candidatul nu a fost condamnat pentru savârsirea unor infractiuni savârsite cu intentie, care ar face-o incompatibila cu exercitarea functiei respective.(ex. legea 22/1969,
lg.188/1999)
Contrar intrebarii dvs.care ar fi temeiul legal in a argumenta ca solicitarea cazierului judiciar la incadrare este ilegala?
ContSters136493, utilizator
Cumva este precizat in mesajul initial vreo anumita functie ? ...:-/

Contrar intrebarii dvs.care ar fi temeiul legal in a argumenta ca solicitarea cazierului judiciar la incadrare este ilegala?

Acesta este : Ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus ...

Legalitatea poate fi doar partiala si nu totala ...
Cornel Vasile, Consilier juridic