Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA LIVRARE INTRACOMUNITARA DE BUNURI
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

LIVRARE INTRACOMUNITARA DE BUNURI

Buna ziua.
Suntem un SRL din Romania, platitor de tva si inregistrat in ROI.
Daca vrem sa livram in Ungaria produse , transportul il facem cu un mictrobus inmatriculat pe numele unei persoane fizice, adica al meu(asociatul unic al srl-ului) ce documente insotesc transportul ?

- Factura fara tva( cumparatorul este platitor tva si inregistrat si el in ROI)

- cum facem dovada ca marfa a parasiot tara?(TREBUIE SA FACEM SI NOI CMR? DACA NU SUNTEM FIRMA DE TRANSPORT?
intre SRL si mine exista un contract prin care pun la dispozitia firmei masian sa faca transporturi )

Multumesc.
Trebuie sa dovediti, ca bunurile au parasit Romania.