avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 734 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nivel diurna externa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nivel diurna externa

As dori sa stiu care este nivelul maxim deductibil al unei diurne acordate pt. o delegatie in Gemania al unui angajat al unui SRL.

multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:58, 22 Octombrie 2012
35 euro. Baza legala HG nr. 518 din 1995.


multumesc, credeam ca in sectorul privat ar putea fi 2,5 x 35
În ceea ce priveşte cheltuielile cu diurna, societatea poate stabili valoarea acesteia pentru deplasările externe. Nivelul deductibil al cheltuielilor cu diurna pentru deplasări în Germania este, potrivit prevederilor art. 21 alin. (3) lit. b) din Codul fiscal, 2,5 x 35 EUR = 87,5 EUR. Sumele care depăşesc această valoare sunt nedeductibile la calculul impozitului pe profit.
Potrivit legislatiei in vigoare :
Diurna maxima legala externa/zi (conform HG 518/1995 ) - pentru tari UE (in afara de Bulgaria) = 35 EUR x 0,75 x 1,15 = 30,19 EUR/ ZI.

Diurna maxima deductibila externa/zi (conform HG 518/1995+Legea 571/2003 ) - pentru tari UE (in afara de Bulgaria) = 35 EUR x 0,75 x 1,15 x 2,5 = 75,47 EUR/ ZI.

Buna ziua!
Ce reprezinta 1.15 si 0.75? Eu stiam ca este 35x2.5.
Ultima modificare: Marți, 5 Iunie 2012
bestb, utilizator

Alte discuții în legătură

Diurna nivel maxim deductibil mihaelarad mihaelarad Care este nivelul maxim deducitbil al diurnei in valuta in anul 2012 pebtru Germania? (vezi toată discuția)
Diurna externa smarandita67 smarandita67 Buna seara! Va rog sa-mi spuneti care este diurna maxima pt deplasare in interes de serviciu din Romania in Spania in cazul in care cazarea este ... (vezi toată discuția)