avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1410 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general fila CEC
Discuție deschisă în Contabilitate în general

fila CEC

Am primit o fila cec reprezentind cv. factura marfa, clientul m-a rugat sa nu introduc la plata in banca fila cec intrucat nu are disponibil in cont, am amanat depunerea cec-ului timp de o luna, cec-ul primit mai este valabil , doresc sa il depun la banca. Care este perioada de valabilitate a cec-ului ?
va multumesc


>Am primit o fila cec reprezentind cv. factura marfa, clientul m-a rugat sa nu introduc la plata in banca fila cec intrucat nu are disponibil in cont, am amanat depunerea cec-ului timp de o luna, cec-ul primit mai este valabil , doresc sa il depun la banca. Care este perioada de valabilitate a cec-ului ?
> va multumesc
Sus in dreapta filei cec este trecuta o data de scadenta.Dupa data de scadenta acordata de client, dvs puteti introduce oricand cec-ul la plata in banca, termenul de plata nefiind limitat.( adica o fila cec "nu expira").Doar ca clientul dvs.ar intra la incidenti de plati daca nu ar avea bani in cont si a emis fila cec.

Reglementarea detaliata a cecului o intalnim in Legea nr. 59/ 1934 asupra cecului, cu modificarile ulterioare, si pentru aplicarea careia Banca Nationala a Romaniei a emis Normele cadru nr. 7/ 1994, Normele tehnice nr. 9/ 1994 si Regulamentul nr. 10/ 1994. Prin dispozitiile Legii nr. 59/ 1934 si ale Normelor cadru nr. 7/ 1994, care prevad ca cecul sa fie prezentat la plata in termen de 8 zile, daca este platibil in localitatea unde a fost emis, si in 15 zile in celelalte cazuri, aceste termene curgand din ziua urmatoare datei emiterii cecului, se justifica faptul ca pe cec figureaza doar o rubrica privind data emiterii, nefiind specificata nicaieri data scadentei. In cazul nerespectarii termenlor mentionate, se pierde dreptul de regres impotriva girantilor mentionati pe cec.

>Am primit o fila cec reprezentind cv. factura marfa, clientul m-a rugat sa nu introduc la plata in banca fila cec intrucat nu are disponibil in cont, am amanat depunerea cec-ului timp de o luna, cec-ul primit mai este valabil , doresc sa il depun la banca. Care este perioada de valabilitate a cec-ului ?
> va multumesc

In raspunsul de mai sus am citat dint-un articol aparut in numarul 4/ 2004 al Revistei de Drept Comercial, scris de dr. Tiberiu Medeanu, prim-procuror, si d-na Bianca Medeanu, consilier juridic.Cu privire la termenele in care tb prezentat cec-ul pt plata pot spune ca mi le-am amintit dupa ce am citit respectivul articol
(8 respectiv 15 zile).In schimb nu pot sa ofer o informatie cu privire la sanctiunile care intervin in caz contrar.

>Am primit o fila cec reprezentind cv. factura marfa, clientul m-a rugat sa nu introduc la plata in banca fila cec intrucat nu are disponibil in cont, am amanat depunerea cec-ului timp de o luna, cec-ul primit mai este valabil , doresc sa il depun la banca. Care este perioada de valabilitate a cec-ului ?
> va multumesc

Puteti depune oricand cec-ul in banca in interiorul termenului de 6 luni de la data emiterii;dar,in cazul dvs. , avand in vedere ca termenul de prezentare in circuitul bancar a expirat, aceasta fila de cec va putea fi refuzata la plata pe motivul neprezentarii in termen(acest termen de prezentare este 8 zile sau 15 zile in functie de locatia bancii platitoare);deci,clientul dvs la care ati livrat marfa va putea refuza plata fara a intra la incidente majore;va intra la incidente minore si nu veti putea sa va adresati instantei penale pentru neplata acestui cec;deci totul depinde de buna credinta si moralitatea celui care v-a emis cec-ul.

Bafta!


>Am primit o fila cec reprezentind cv. factura marfa, clientul m-a rugat sa nu introduc la plata in banca fila cec intrucat nu are disponibil in cont, am amanat depunerea cec-ului timp de o luna, cec-ul primit mai este valabil , doresc sa il depun la banca. Care este perioada de valabilitate a cec-ului ?
> va multumesc


electrounivers a scris:
>Am primit o fila cec reprezentind cv. factura marfa, clientul m-a rugat sa nu introduc la plata in banca fila cec intrucat nu are disponibil in cont, am amanat depunerea cec-ului timp de o luna, cec-ul primit mai este valabil , doresc sa il depun la banca. Care este perioada de valabilitate a cec-ului ?
> va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Valabilitate fila cec gev gev Buna ziua, Am un client care doreste sa aman introducerea in banca a filei CEC deoarece nu are bani in cont. Am doua intrebari: 1) Cat este valabila fila ... (vezi toată discuția)
Fila cec introdusa la plata dupa intrarea societatii emitente in insolventa. 200360PIM 200360PIM Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea problema ; SC X SRL lasa ca garantie lui SC Y SA pentru materiale furnizate o fila CEC in alb , urmand ca Y sa ... (vezi toată discuția)
Cec - emis ca si garantie COERENT COERENT Buna ziua, daca eu ca societate emit un CEC in valoare de 30.000 lei [b]drept garantie [/b]stipulat intr-un contract de livrare marfa , cu anexa la conditiile ... (vezi toată discuția)