avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Asistarea candidatilor la procesul de alegeri
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Asistarea candidatilor la procesul de alegeri

Va rog sa-mi spuneti daca,candidatii la Consiliul local,ai voie sa asiste la alegeri?
Iar daca o persona greseste votul mai are voie sa voteze inca o data?
Si in baza caror articole?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 16:03, 10 Iunie 2012
Reguli noi la votare: votul va fi valabil chiar daca alegatorul aplica mai multe stampile sau face mentiuni pe buletinul de vot

www.avocatnet.ro/content/art...
Va multumesc pentru raspuns
Si va rog sa-mi spuneti si daca,candidatii la Consiliul local de la comune au voie sa asiste in sala unde se voteaza?
Da, candidatii pot asista ca observatori in sala in timpul votului cat si la numararea votului dar nu au voie sa intervina in procesul de vot sau de numarare a voturilor.
si conform carui articol?
Art. 80 din Legea nr. 67/2004 pentru alegerea autoritătilor administratiei publice locale, republicată, cu modificările si completările ulterioare
(5) În afara membrilor biroului electoral al sectiei de votare, candidatilor,
persoanelor acreditate potrivit legii, precum si reprezentantilor mass-media
români si străini, nicio altă persoană nu poate stationa în locurile publice din
zona de votare sau în localul de vot mai mult decât timpul necesar pentru
votare.
Textul integral al legii il puteti consulta la adresa [ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legislatie electorala si informatii generale despre alegeri george-neagu george-neagu Pentru ca suntem in an electoral si intrebarile legate de alegeri (ale celor care ar dori sa candideze sau ale votantilor) sunt din ce in ce mai multe, am ... (vezi toată discuția)
Procedura de alegere viceprimar/presedinte si vicepresedinti consilii judetene ank82 ank82 Buna seara! Am o serie de intrebari si nu stiu cu care sa incep. In primul rand as vrea sa imi raspunde-ti cat se poate de repede la aceasta postare si va ... (vezi toată discuția)