avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 972 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Discuţia la modă Mizeria electorala din fiecare an continua intr-o ...
Discuție deschisă în Discuţia la modă

Mizeria electorala din fiecare an continua intr-o veselie !

Ca de obicei , cu ocazia oricaror alegeri , persoane mai mult sau mai putin anonime , ne trimit mesaje electorale , in favoarea unora dintre candidati sau in favoarea unor formatiuni politice.
Persoane , probabil indoielnice , mai mult sau mai putin inregimentate politic , dar probabil , mai mult atasate de castiguri infime , dar facile , trimit astfel de mesaje , deranjandu-ne sau provocandu-ne un vadit disconfort , numai daca ne gandim la cei care sunt "angajatorii" lor.
Eu astazi am primit un SMS , avand urmatorul continut :


"
Am trait in umilinta cauzata de ciocoi...
Ne ajunge suferinta !HAI LA VOT, VOTATI CU NOI!!
Candidatii poporului.
10.Iun.2012"


N.m.
Ortografia textului apartine redactorului acestuia .

Daca cineva doreste numarul de telefon de pe care pare a fi trimis mesajul i-l pot pune la dispozitie.


Las la aprecierea dvs , discutarea acestei realitati care de fiecare data , in afara de disconfortul creat , poate chiar de eventuala "greata" provocata , eludeaza si ceva dispozitii legale .

Edit later :

Pentru a respecta realitatea , trebuie sa adaug ca am sesizat redactiile unor televiziuni in legatura cu acest mesaj.
Deocamdata , cum era de asteptat , fara niciun ecou !
Ultima modificare: Duminică, 10 Iunie 2012
Radu Gabrian, Mediator
Cel mai recent răspuns: ionev , utilizator 11:57, 12 Iunie 2012
Eu am primit urmatorul mesaj:

Va rugam să mergeti la vot!
Nu-i lasati pe altii să decida pentru dv.!
Cinci minute din vita dv. la vot inseamna enorm
pentru vitorul dv.
Va multumi!

N.M. Copiat exact cum este scris in mesaj.
Sa nu discutam despre calitatea si cunostintele gramaticale ale celui care a trimis mesajul , poate nici despre "angajatorii" sai.
In afara de disconfort si tot ce mai poate surveni in urma citirii acestui "text", este evident ca "trimitatorul" a urmat primele patru clase la "fara frecventa".
Daca nu ar fi cel putin deranjant si stanjenitor , partea "comica" chiar exista.
"Omul" a plecat cu ... "vita electorala !"
Ultima modificare: Duminică, 10 Iunie 2012
Radu Gabrian, Mediator
Mesaje variate, continuare...:D
Va invitam sa veniti la vot pentru ca Primarul sectorului 3 sa fie desemnat doar in urma voturilor dumneavoastra.

:acute:
Ce sa inteleg?
Daca nu mergem in masa la vot, primarul va fi ales de altii:-/:slap::)):tomato:
L.C.

Mesajul meu ma invita sa votez la Cluj :) (sunt dintr-un oras de la cateva sute de km).
Ce-i drept era / este scris ingrijit si coerent, il mai am dar pentru ca inca nu s-a incheiat campania nu scriu ce contine.

Oricum, e mult mai explicit decat ale dvs., tuturor, e cu nume si prenume.
Unul nou:

Sunt Neculai Ontanu si va multumesc ca m-ati urmat in toti acesti ani! Azi, mai mult ca oricand, am nevoie de dumneavoastra! Va rog sa votati candidatii PDL la consiliu pentru a obtine majoritatea fara a fi santajat de USL. USL ne pune in pericol pe toti. Va multumesc!


Avand in vedere ca Ontanu e sustinut de UNPR cred ca e trimis de PDL. :hammer:

Alte discuții în legătură

Legislatie electorala si informatii generale despre alegeri george-neagu george-neagu Pentru ca suntem in an electoral si intrebarile legate de alegeri (ale celor care ar dori sa candideze sau ale votantilor) sunt din ce in ce mai multe, am ... (vezi toată discuția)
Alegeri locale iancutuila iancutuila buna seara. Am candidat la alegerile locale din 10 iunie 2012 si nu am declarat si inregistrat mandatar financiar la autoritatea electorala permanenta pentru ... (vezi toată discuția)
Mita electorala herea56 herea56 Ce fel de bunuri sunt considerate, drept mita electorala,avand in vedere decizia BEC nr 38 din 21-04-2008.Va multumesc. (vezi toată discuția)