Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... starea de incompatibilitate
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

starea de incompatibilitate

Un functionar public a candidat la alegerile locale pentru functia de primar ca independent (fara sprijin politic), dar nu si-a suspendat raportul de serviciu in timpul campaniei electorale. Rezultatul alegerilor a fost nefavorabil, acesta clasandu-se pe locul 2. Agentia Nationala de Integritate a intocmit un raport de evaluare prin care constata starea de incompatibilitate pe perioada campaniei electorale. Suntem avocatul functionarului public in contradictoriu cu ANI prin care solicitam anularea raportului de evaluare. Ce am putea sustine in apararea lui? Va multumesc.
Nu prea aveti sanse de aparare, in acest caz.

Legea ne.188/1999, art. 95. - (1) Raportul de serviciu se suspendă la iniţiativa funcţionarului public în următoarele situaţii:
....
d) pentru participare la campania electorală;

Asadar, pe cale de interpretare, participarea la campania electorala nu trebuie sa fie numai n favoarea unui partid politic , ci si ca independent.