Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Administrator, asociat unic, fara CIM poate semna ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Administrator, asociat unic, fara CIM poate semna bilantul contabil

Buna ziua,
In cazul unui SRL fara angajati in care asociatul este si administrator, are studii economice superioare insa nu este angajat in propria-i societate cu CIM poate semna bilanturile contabile?

Multumesc
Intrebare: Cine este persoana care semneaza bilantul contabil in situatia in care o societatenu are nici un angajat cu contract de munca si nici contract de prestari de servicii cu o firma de contabilitate?

Raspuns:
Prin Legea nr. 420/2004 privind aprobarea O.G. nr. 70/2004 pentru modificarea si
completarea Legii contabilitatii nr. 82/1991 se modifica art. 11 alin. (4) si care prevedea ca la
persoanele juridice la care contabilitatea nu este organizata in compartimente distincte, care
nu au personal calificat incadrat, potrivit legii, sau contracte de prestari de servicii in
domeniul contabilitatii, incheiate cu persoane fizice sau juridice autorizate in conditiile O.G.
nr. 65/1994 si care au inregistrat o cifra de afaceri anuala de pana la echivalentul in lei a
50.000 euro, raspunderea pentru tinerea contabilitatii, potrivit legii, revine administratorului
sau altei persoane care are obligatia gestionarii unitatii respective.
Astfel, potrivit prevederilor art. 10 alin. (1), (2), (3) si (4) din Legea nr. 82/1991
Republicata privind Legea contabilitatii, raspunderea pentru organizarea si conducerea
contabilitatii societatilor comerciale, companiilor nationale, regiilor autonome, etc., revine
administratorului, ordonatorului de credite sau altei persoane care are obligatia gestionarii
unitatii respective.
Contabilitatea se organizeaza si se conduce, de regula, in compartimente distincte,
conduse de catre directorul economic, contabilul-sef sau alta persoana imputernicita sa
indeplineasca aceasta functie. Aceste persoane trebuie sa aiba studii economice superioare.
Contabilitatea poate fi organizata si condusa pe baza de contracte de prestari de
servicii in domeniul contabilitatii, incheiate cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit
legii, membre ale Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania.
Raspunderea pentru aplicarea necorespunzatoare a reglementarilor contabile revine
directorului economic, contabilului-sef sau altei persoane imputernicite sa indeplineasca
aceasta functie, impreuna cu personalul din subordine. In cazul in care contabilitatea este
condusa pe baza de contract de prestari de servicii, incheiat cu persoane fizice sau juridice,
autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati
din Romania, raspunderea pentru conducerea contabilitatii revine acestora, potrivit legii si
prevederilor contractuale.
Potrivit art. III pct. 266. alin. (2) din O.M.E.F. nr. 2374/2007 privind modificarea si completarea O.M.F.P.1752/2005 pentru aprobarea reglementarilor contabile conforme cu directivele europene situatiile financiare anuale au inscrise clar numele si prenumele persoanei care le-a intocmit, calitatea acesteia (director economic,contabil-sef sau alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie,persoana autorizata potrivit legii,membra a Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania), precum si numarul de inregistrare in organismul profesional, daca este cazul.

[ link extern ]
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Asadar, da, poate semna.
:luck:
Multumesc,

Va fi sub 50000 de euro prin urmare nu va fi necesar un expert contabil.

O zi buna,
Gabrielle Monique a scris:

[...] raspunderea pentru organizarea si conducerea contabilitatii societatilor comerciale, companiilor nationale, regiilor autonome, etc., revine administratorului, [...]

Foarte multi altii sunt de parere ca administratorul nu poate semna bilantul si la rubrica intocmit, deoarece ar fi in conflict de interese sau cam asa ceva. Eu nu pot intelege de ce nu ar putea semna (el avand studii superioare economice), avand in vedere faptul ca el raspunde chiar de organizare si conducerea contabilitatii. Cum ar putea el raspunde de asta dar sa nu poata intocmi bilantul, nu pot intelege. Aici vorbesc, bineinteles de un SRL care se afla sub cifra de afaceri si numarul de angajati ca sa fie nevoie de un expert contabil, dar si in acest caz, daca administratorul ar indeplini acesta cerinta, care ar fi problema?
cismasu, utilizator
Buna seara,
in cazul in care administratorul are studii economice superioare, dar cifra de afaceri anuala este peste 50.000 eur, trebuie sa aiba contract de munca de cel putin 2 ore pe functie in domeniu financiar sa poata semna bilant?
Multumesc.