Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA achizitie marfa extern
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

achizitie marfa extern

Buna ziua,
daca vreau sa iau pe firma marfa din exteriorul tarii, ce documente am nevoie si ce fel de declaratii tb sa depun?precizez ca firma este platitoare de Tva, trimestrial, conform vectorului fiscal.
Precizati daca marfa se achizitioneaza dintr-o tara membra UE sau dintruna extraUE.
marfa se achizitioneaza dintr-o tara membra UE,din Amsterdam
trebuie sa solicitati inscrierea in registrul operatorilor intracomunitari (depunere decl. 095 si cazierele administartorilor si asociatilor).
veti inregistra taxare inversa, iar fiecare achizitie trebuie raportata in decl. 390 vies pana pe data de 25 a lunii urmatoare.
multumesc pentru raspunsuri
Vreau sa completez ca pt achizitii intracomunitare de bunuri se va schimba perioada fiscala din trimestrial in lunar.