Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... daune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

daune

care este suma acordata de istanta in practica judecatoreasca pentru vatamare corporala(amputatie picior)?
Nu exista o suma fixa. Puteti cere cat considerati dvs, iar instanta va acorda atat cat considera ea necesar analizand circumstantele cauzei. Avand in vedere ca este o vatamare corporala grava aveti sansa sa obtineti o suma mai mare decat pt orice alta infractiune de loviri si vatamari. Sa faceti dovada prejudiciului material, cel moral ramane la aprecierea instantei.

Retineti totusi ca instantele din Romania nu acorda sume impresionante, iar raportandu-ne la realitatea sociala, de multe ori, inculpatii nu sunt prea instariti.
ContSters178374, utilizator
Cu exceptia cazului in care vatamarea a survenit in cazul unui accident auto cu vatamare corporala grava, caz in care despagubirile sunt platite de asigurator, iar limitele sunt destul de ridicate. Limita de despagubire - 2011 - 3.500.000 Euro, 2012- 5 milioane de euro.
DUMITRU SI PARANIAC SCPA, Avocat
da asiguratorul a fost de acord cu plata daunelor,dar as fi vrut sa stiu cam ce sume s-au acordat in astfel de situatii.
Sumele solicitate, de care am cunostinta, fluctueaza in intervalul 500.000-1.000.000 Euro. Nu am cunostinta de sume acordate efectiv,deoarece dosarele sunt inca pe rol.