Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu medical

Buna ziua.
Pentru o persoana care nu a muncit in ultimele 6 luni si abia s-a angajat in iunue 2012 la mine, dar a fost coasigurat (la sotie), cum ii calculez un concediu medical? sau nu pot sa-l platesc?
Merci
Ce fel de concediu medical are,care este codul mentionat pe certificatul medical ?
Nu mi l.a adus inca pt ca este inca in spital. Cred ca va fi urgenta medicala.
In cazul urgentelor medico-chirurgicale,conform art.9 din OUG 158/2005,asiguratii au dreptul la concediu si indemnizatie pentru incapacitate temporara de munca,fara conditii de stagiu de cotizare.
Conform art.70 din Normele de aplicare a OUG 158/2005,in cazul in care stagiul de cotizare este mai mic de o luna,pentru situatia prevazuta la art.9, mentionata mai sus,baza de calcul a indemnizatiei o constituie venitul lunar din prima zi de activitate,pentru care s-a stabilit sa plateasca contributia.
Salariatul s-a angajat pe 06.06.2012 si are un medical de urgenta in perioada 11.06 - 19.06 si un medical pt boala obisnuita in perioada 20.06 - 30.06. sa inteleg ca ii pot plati doar urgenta si pe perioada celuilalt medical sa-l trec in cfs?
Platiti doar medicalul cod06,daca angajatul nu are indeplinita conditia stagiului minim de cotizare de 22 de zile in ultimile 12 luni anterioare cm.Pt.zilele de cm cod01 pontati angajatul absent motivat dar nu il veti plati.Cfs se acorda doar pe baza de cerere din partea angajatului,deci nu este corect sa apara in acest mod pontat.