avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 894 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Dispozitie de incasare sau chitanta
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Dispozitie de incasare sau chitanta

Pentru creditare firma de catre administrator se taie chitanta sau dispoziie de incasare?
Cel mai recent răspuns: AlexT. , utilizator 18:29, 5 Iulie 2012
Se taie chitanta. Si pentru ca sunt mai multe de spus cititi aici :
www.avocatnet.ro/content/for...
Ms mult..nu inteleg de ce in 6 ani pe unde am lucrat s-a folosit doar dispozitie de incasare...nu chitanta..trebuie sa mai caut sa ma lamuresc.
La creditarile cu numerar din partea asociatilor se foloseste dispozitia de incasare.

Chitanta se foloseste pentru incasarea veniturilor, in baza facturilor emise.
Buna seara,

@AlexT.
La creditarile cu numerar de catre administrator, pe langa contractul de creditare incheiat intre parti si dispozitia de incasare, este obligatorie si taierea chitantei.
Chitanta este documentul justificativ pentru incasarea oricarei sume in casieria societatii. Nu conteaza provenienta acesteia.
[ link extern ] /

@corneliamagda
Nu ati avut organe de control care sa verifice acest aspect? Si Garda si inspectorii fiscali aplica amenzi in cazul in care nu este taiata chitanta pentru creditarea societatii.
Multumesc..pana acum nu am avut control...:))

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Chitanta sau di/dp? AncaUrda AncaUrda Care este documentul corect in baza caruia se poate face trensferul de bani intre casele diferitelor puncte de lucru ale unei societati: chitanta, dispozitia ... (vezi toată discuția)
Creditare firma JENIFER JENIFER Daca administratorul crediteaza firma cu 40000 lei si ii depune direct in banca,trebuie taiata chitanta?Daca se taie chitanta inregistrarile care se fac sunt ... (vezi toată discuția)
Contractul de creditare societate Buna ziua, Contractul de creditare societate, se inregistreaza in registrul de casa? Am nevoie de aceasta informatie din motivul urmator: - tin ... (vezi toată discuția)