Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie in perioada de proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie in perioada de proba

buna ziua.sunt angajat de 1 luna si putin la un magazin non stop.am solicitat demisia si vreau sa stiu daca e obligatoriu sa respect preavizul?mentionez ca sunt in perioada de proba si am inteles ca nu ar fi obligatoriu sa respect acest preaviz.exista vreaun articol care precizeaza acest lucru?cu stima
Nu e necesar preavizul, nu va dati demisia, ci in baza art. 31 alin.3 din Codul Muncii va incetati activitatea prin notificare scrisa. Mai jos art. din Codul Muncii.

31. [perioada de proba]
(1) Pentru verificarea aptitudinilor salariatului, la incheierea contractului individual de munca se poate stabili o perioada de proba de cel mult 90 de zile calendaristice pentru functiile de executie si de cel mult 120 de zile calendaristice pentru functiile de conducere.
(2) Verificarea aptitudinilor profesionale la incadrarea persoanelor cu handicap se realizeaza exclusiv prin modalitatea perioadei de proba de maximum 30 de zile calendaristice.
(3) Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.
(4) Pe durata perioadei de proba salariatul beneficiaza de toate drepturile si are toate obligatiile prevazute in legislatia muncii, in contractul colectiv de munca aplicabil, in regulamentul intern, precum si in contractul individual de munca.
Conform art. 31 alin. 3 Codul muncii pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.
Este vorba despre demisie si nu despre o incetare a c.i.m. in baza art.31 alin.3 C.mun. .. notiuni total distincte.

In cazul demisiei, regula este incetarea c.i.m.dupa expirarea unui termen de preaviz, in conditiile art. 81 C. muncii.
De asemenea , prin excepţie, contractul de munca va înceta prin demisie fara preaviz in cazul in care angajatorul renunta la preaviz sau nu-si indeplineste obligatiile asumate prin c.i.m.
nu inteleg ce vreti sa spuneti.puteti sa ma lamuriti?pot cere incetarea contractului sau nu?trebuie sa raman in preaviz?multumesc
1. Puteti cere incetarea raportului de munca .. nimeni nu va poate obliga sa nu solicitati incetarea raportului de munca ..

2. incetarea raportului de munca la initiativa dvs poate avea loc prin urmatoarele modalitati:
- daca sunteti in perioada de proba, potrivit dispozitiilor art. 31 alin. 3 Codul muncii pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.
Model de notificare
Notificare

Nr. ____ din ____________

Subsemnatul /a ........................., cu domiciliul in ___________ nr. _______, angajat/a cu perioadă de probă, având funcţia de ……………………, legitimat cu CI seria ….. nr. ……… eliberată de ………. la data de ………., CNP ………………………………, încadrat la S.C: ...........................cu contract individual de muncă nr. ……….. înregistrat la ITM .......... ........ la data de ……….., formule prezenta

NOTIFICARE

de incetare a contractului individual de munca, in temeiul art. 31 alin. (1) alin. (3) C.mun., inregistrat in registrul general de evidenta a salariatilor cu nr. .. din data de ..., incepand cu data de ....

Data emiterii: __________

Semnatura,

- prin demisie. Incetarea c.i.m. prin demisie poate avea loc cu sau fara preaviz, potrivit dispozitiilor art.81 C..mun.

- incetarea c.i.m. cu acordul partilor , art.55 lit.b.C.mun. NIci in aceasta situatie nu se acorda preaviz.