avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 427 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... daca am fost condamnat in strainatate cum se ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

daca am fost condamnat in strainatate cum se procedeaza in cazul extradarii

cind este infractiune in cazul introducerii de emigrantii pe un teritoriu
emilia17 a scris:

cind este infractiune in cazul introducerii de emigrantii pe un teritoriu


. Articolul 71 din ORDONANTA DE URGENTA nr. 105 din 27 iunie 2001- (*actualizata*)
privind frontiera de stat a Romaniei :

"Art. 71 - (1) Racolarea, îndrumarea sau calauzirea uneia sau mai multor persoane în
scopul trecerii frauduloase a frontierei de stat, precum si organizarea acestor activitati
constituie infractiunea de trafic de migranti si se pedepseste cu închisoare de la 2 la 7 ani.
(2) Daca fapta prevazuta la alin. (1) este de natura a pune în pericol viata sau securitatea
migrantilor ori a-i supune pe acestia unui tratament inuman sau degradant, pedeapsa este
închisoarea de la 5 la 10 ani.
(3) Daca fapta prevazuta la alin. (2) a avut ca urmare moartea sau sinuciderea victimei,
pedeapsa este închisoarea de la 10 la 20 de ani.
(4) Tentativa faptelor prevazute la alin. (1) si (2) se pedepseste."

Dacă aţi fost condamnat într-un stat al UE , se poate emite un mandat european de arestare ( vedeti Legea 302/2004 (Republicata 2011) privind cooperarea judiciara internationala in materie penala republicata 2011).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Infracþiunea de viol ! alexsisco alexsisco Buna seara , cine imi poate spune care este raportul dintre infracţiunea de viol şi act sexual cu un minor ? (vezi toată discuția)
Corupere de minori iulian11 iulian11 buna la toti. am si eu o intrebare daca nu va suparati. care e diferenta dintre act sexual cu minor si viol minor? adik ma refer la faptul dak persoana ... (vezi toată discuția)
Corupere de minori Narcisa.i635 Narcisa.i635 Poate sa-l bage la corupere fara dovezi? Adica Nu sunt cu el.. Am iesit intr-o seara si am vorbit...Si tata ma ameninta ca il baga la corupere.. Si chestii... ... (vezi toată discuția)