Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale IMPOZITUL AUTO
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

IMPOZITUL AUTO

BUNA ZIUA ,
VA SUPUN ATENTIEI URMATORUL CAZ :
IN CAZUL CONTRACTULUI DE LEASING FINANCIAR AUTO , DE LA CE DATA PLATESTE UTILIZATORUL IMPOZITUL AUTO LA DITL-URI ?
MAI CONCRET :
PLATESTE DE LA DATA CONTRACTULUI DE LEASING OR DE LA DATA P-V DE PREDARE-PRIMIRE A BUNULUI , IN CAZUL IN CARE P-V -UL ESTE INCHEIAT LA O DATA ULTERIOARA ( DIFERENTA DE O LUNA , DOUA , ETC ) ?
EU UNUL CRED CA DE LA DATA PRIMIRII EFECTIVE A BUNULUI AUTO.......DIN PACATE UNII COLEGI NU (PRINTRE CARE SI SEFUL MEU DIRECT ; BANUIESC CA SI DIRECTORUL INSTITUTIEI .
IDEEA URITA E CA EU SUNT PUS IN SITUATIA IN CARE TREBUIE SA RESPECT CEEA CE SPUNE SEFUL DIRECT ( FARA SA DEA SI SCRIS ) DESI STIU CA NU E CORECT CA UTILIZATORUL SA PLATEASCA IMPOZITUL AUTO DE LA DATA CONTRACTULUI DE LEASING ( MA GINDESC SI ASA : DACA AUTO ESTE PRIMIT DUPA 6 LUNI SI MAI ARE SI CAPACITATE CILINDRICA MARE , UTILIZATORUL PLATESTE PENTRU UN BUN DE CARE NU SE FOLOSESTE ?)
CA URMARE , DACA LE RESPECTAM PE AMINDOUA VOM IMPUNE TAXA CU DATA P-V DE PREDARE PRIMIRE ( CHIAR DACA CONTR DE LEASING ESTE " DECLARAT" CU DATA LUI .......... PENTRU CA ALTFEL VOM INCALCA ALIN.(5) ART. 261 .......... PANA LA URMA LEGEA TREBUIE APLICATA " IN LITERA SI SPIRITUL EI " .
CU STIMA ,
SI INCA UN LUCRU :
ALIN(5) ART. 261 FACE PARTE DIN REGULI GENERALE , DECI TREBUIE APLICAT TUTUROR SPETELOR.