Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sfaturi va rog.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sfaturi va rog.

Buna . Daca cineva ma face prin mesaje telefonice : hot, huligan, si alte injuri aduse la adresa mea , care este procedura si la cine trebuie sa apelez, si intru-un eventual proces pentru ce pot sa acuz. Mesajele pot si folosite ca dovada in proces? Multumesc astept raspunsuri.
Din pacate adresarea de injurii nu este o infractiune, in schimb daca va si ameninta atunci fapta poate fi incadrata la infractiunea prevazuta in Codul penal la art.193

Amenintarea
Fapta de a ameninta o persoana cu savarsirea unei infractiuni sau a unei fapte pagubitoare indreptate impotriva ei, a sotului ori a unei rude apropiate, daca este de natura sa o alarmeze, se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la un an sau cu amenda, fara ca pedeapsa aplicata sa poata depasi sanctiunea prevazuta de lege pentru infractiunea care a format obiectul amenintarii.

Actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate.

Impacarea partilor inlatura raspunderea penala.
Multumesc