Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA calcul tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

calcul tva

la ce curs de schimb se calculeaza TVA si de la ce suma devii platitor de TVA
Ordonanta de urgenta prin care plafonul pentru aplicarea regimului special de scutire de TVA a fost majorat de la 35.000 de euro la 65.000 de euro (220.000 lei) a fost publicata in Monitorul Oficial. Noul plafon nu se aplica inca, actul normativ stabilind o data ulterioara pentru intrarea in vigoare a noilor prevederi privind regimul de scutire de TVA
Noul plafon de scutire va intra in vigoare la 1 iulie 2012, iar Finantele au elaborat prevederi tranzitorii pentru aplicarea lui in acest an

Potrivit OUG nr. 24/2012, plafonul de la care firmele sunt obligate sa plateasca TVA a fost majorat de la 35.000 de euro la 65.000 de euro (la cursul de schimb din data aderarii Romaniei la UE - 3,3817).

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...
econo, utilizator
multumesc pentru raspuns,