avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 183 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj

Cat la % reprezinta somajul din salariul - salariul de incadrare fiind de 2300 ron ?#-o#-o
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:49, 25 Iunie 2012
Somajul se calculeaza dupa indicatorul social de referinta al asigurarilor pentru somaj si stimularii ocuparii fortei de munca.
Cuantumul indemnizaţiei de şomaj este o sumă acordata lunar şi în mod diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
- 75% din valoarea indicatorului social de referinţă în vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
- la suma prevăzută se adaugă o sumă calculată prin aplicarea asupra mediei salariului de bază lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare.
Cotele procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare, sunt:
a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 10 ani;
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 20 de ani.
Ultima modificare: Luni, 25 Iunie 2012
Mihai-Daniel, utilizator
Indicatorul social de referinta, in vigoare = 500 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj eeee eeee Buna ziua... As vrea sa stiu ce acte trebuie pentrut somaj , si cum se calculeaza somajul ( stie cineva cat mai este somajul ?) (vezi toată discuția)
Ajutor somaj lemia50 lemia50 Buna ziua. As vrea sa intreb care sunt ultimele reglementari privind ajutorul de somaj:este o suma fixa sau se calculeaza in functie de salariu si alti ... (vezi toată discuția)
Ajutor somaj alexandrada alexandrada Bun gasit! As vrea sa stiu din ce anume se face procentul de 75% atunci cand se calculeaza ajutorul de somaj: am gasit pe net ca s-ar calcula 75% din ... (vezi toată discuția)