Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Schimbare nume minor!
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Schimbare nume minor!

buna seara !
am copilu mare in varsta de 6 ani,mentionez faptul ca afost recunoscut de mine dupa nastere tarziu adica dupa 3 ani am mers la notar si prin declaratie notariala lam recunoscut,am fost trecut drept tata in certificatul lui de nastere dar nu iau schimbat numele de familie iau lasat numele sotiei anterior casatoriei,acum noi vrem sa ne poarte numele nostru de familie cum poarta si ceilalti 2 copii cum putem rezolva aceasta situatie? multumesc mult1
Faceti o cerere de schimbare a numelui pe cale admnistrativa, pe care o depuneti la primaria de domiciliu.
Ce acte sunt necesare si daca trebuiesc legalizate.
Multumesc
Mergeti la starea civila impreuna cu sotia si solicitati ca minorul sa va poarte numele. Sa aveti la dvs. certif. de nastere ale dvs. si al minorului original si copie, buletinele al dvs. si al sotiei in copie si original. Conf. Noului Cod Civil incuviintarea purtarii numelui se poate face direct la starea civila. Nu este nevoie de schimbare de nume pe cale administrativa.
Justitiarul711, utilizator