Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... INTREBARE TAXE si IMPOZITE
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

INTREBARE TAXE si IMPOZITE

Buna ziua. Sunt persoana fizica si doresc sa aflu va rog ce impozit trebuie sa platesc in cazul in care voi cumpara un autovehicul din UE si il voi vinde apoi in Romania fara sa il inmatriculez pe numele meu.
Va multumesc.
Incepand cu 1 iulie 2010, impozitul auto a fost majorat, indiferent de capacitatea cilindrica a motoarelor.
Capacitate cilindrica Pret / fractie de 200cm3
Mai mica sau egala cu 1600cm3 8 lei
Intre 1601cm3 - 2000cm3 18 lei
Intre 2001cm3 - 2600cm3 72 lei
Intre 2601cm3 - 3000cm3 144 lei
Mai mare de 3001cm3 290 lei
Metoda de calcul a impozitului este urmatoarea :
a) se identifica clasa din care motorul automobilului face parte
b) se calculeaza cu formula : (capacitate cilindrica / 200) x pret

De ex pentru un autoturism Dacia Logan cu o capacitate cilindrica de 1390cm3 se va plati un impozit de (1390/200)*8 = 55.6 LEI.
Va multumesc si apreciez raspunsul dumneavoastra!
Ma refer in principal la faptul ca voi vinde ca persoana fizica acest autoturism si voi obtine un venit. Exista vreo taxa sau impozit pe care ar trebui sa platesc ca urmare a acestui venit independent obtinut prin vanzare?