Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Noul Cod Civil si alte coduri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Noul Cod Civil si alte coduri

Buna ziua! Recunosc ca n-am citit noul CC dar am inteles ca detine prevederi specifice Codului familiei si Codului comecial. Intrebarea mea este daca aceste coduri mai exista sau prevederile acestora au fost incluse de noul CC si practic acum exista un cod unificat?
In prezent prevederi specifice Codului familiei si Codului comercial sunt in prezent incluse in Noul Cod Civil, numai ca acesta se aplica faptelor, contractelor incheiate dupa data intrarii lui in vigoare, adica 01.10.2011.
Pentru faptele nascute, contractele incheiate anterior acestei date se aplica inca Codul familiei si Codul Comercial.
@iulian81
Puteai găsi răspunsul la întrebare cu o minimă documentare prealabilă (v. punctul 3 din Regulamentul forumului, dar şi prima discuţie din forum, intitulată "Noul Cod Civil - forma integrala, republicata in iulie 2011").

Începe cu:
1. Legea nr. 287/2009 privind Codul civil
- v. Cartea a II-a, articolele 258-534 - pentru reglementările privind familia
- v. toate referinţele la profesionişti - pentru reglementările care au luat locul celor din Codul comercial
- forma republicată a legii: [ link extern ]

2. Legea nr. 71/2011 pentru punerea în aplicare a Legii nr. 287/2009 privind Codul civil
- v. articolul 230 pentru actele abrogate la intrarea în vigoare a Codului civil
- forma iniţială: [ link extern ]
- fişa actului normativ: [ link extern ]