Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... vanzare suprafata teren agricol mai mica dacat cea ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

vanzare suprafata teren agricol mai mica dacat cea inscrisa in titlu

care este actul normativ ce contine interdictia vanzarii unei suprafete de teren mai mici decat cea inscrisa in titlul de proprietate(certificat mostenitor.) Notarul a spus ca recent a aparut o modificare legislativa in acest sens astfel incat sunt obligat sa vand intreaga suprafata inscrisa in titlu si nu doar o parte din aceasta . este vorba de un teren extravilan agricol - suprafata trecuta in titlu este de 1,29 ha in parcela cutare , vreau sa vand doar 1 ha din aceasta suprafata si nu pot.
pentru a vinde o bucata mai mica decat cea din titlul de proprietate trebuie sa faceti cadastru de dezlipire/dezmembrare (bucatile trebuie sa aiba numere cadastrale diferite).

Acte Dezlipire / Alipire:
Pentru realizarea unui cadastru de dezlipire sau alipire:
-Acte ce atesta dreptul de proprietate asupra imobilului (titlu de proprietate, contract de vanzare cumparare, sentinta civila definitiva si irevocabila, certificat de mostenitor...)
-Copie buletin proprietari

cyan, moderator