avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 880 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Legea 544/2001 si \"procedura de urgenta\"
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Legea 544/2001 si "procedura de urgenta"

Conform Legii 544/2001 art. 22 alin. 5 (Atat plangerea, cat si apelul se judeca in instanta in procedura de urgenta si sunt scutite de taxa de timbru.) se specifica clar ca respectiva cerere de chemare in judecata trebuie judecata in regim de urgenta.

Intrebarea este urmatoarea:
7 luni pana la prima infatisare reprezinta regim de urgenta?
Legea 544/2001 prevede termene fixe de primire al unui raspuns (5-10-30 zile) fara a detalia ce inseamna si "regim de urgenta" in caz ca se ajunge cu cererea in justitie dar un termen de 7 luni nu cred ca poate fi considerat "urgenta" cand anumite dosare sau potentiale dosare devin tardive numai dupa 6 luni.

Voi ce parere aveti ?

Alte discuții în legătură

Refuzul tacit emitere raspuns petitie in baza legii 544/2001 carepecare carepecare Buna ziua, As avea nevoie de ajutor in a formula o chemare in judecata, astfel: Am formulat o petitie in baza legii 544/2001 catre Primarie. Nu am ... (vezi toată discuția)
Reclamatie administrativa veitina veitina Am depus o cerere conform Legii nr. 544/2001 privind liberul acces la informaţiile de interes public, pe care am si inregistrat-o in data de 28.Aug ,dar ... (vezi toată discuția)