Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare cim pe perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare cim pe perioada determinata

Buna ziua!

Va rog sa-mi spuneti daca este corect cum procedez :

- cim determinat 02.04.2012 - 30.06.2012, in revisal la data incetare trec 30.06.2012. Luand in considerare ca 30 iunie este sambata, intocmesc decizia de incetare cim art 56 i cu data de luni 02.07.2012 si transmit revisalul tot pe 02.07.2012.

-in formularul de decizie incetare cim este specificat "Începând cu data de ........... înceteazã contractul individual de muncã al ............... avand funcţia de ..... în cadrul societãţii , conform art.56 lit. i din Codul Muncii" este corect sa trec data de 01.07.2012 sau 02.07.2012 ?

Multumesc anticipat!
Daca CIM este incheiat pana la data de 30 06.2012, data de 30 iunie este zi de contract. CIM inceteaza imediat cu ziua urmatoare chiar daca este duminica.Corect este 01.07.2012
Pentru inregistrare in REVISAL si transmitere la ITM tineti seama de termenele prevazute la
Art. 56 din codul muncii republicat

(2) Pentru situatiile prevazute la alin. (1) lit. c)—j), constatarea cazului de incetare de drept a contractului individual de munca se face in termen de 5 zile lucratoare de la intervenirea acestuia, in scris, prin decizie a angajatorului, si se comunica persoanelor aflate in situatiile respective in termen de 5 zile lucratoare.

Potrivit art.56 alin.1 lit.i C.mun., c.i.m. inceteaza de drept la data expirarii duratei pentru care a fost incheiat si nicidecum in ziua urmatoare zilei in care a expirat durata pentru care a fost incheiat.

Incetarea c.i.m. se completeaza si se transmite in REVISAL la data incetarii .. alin.2 al art.56 C.mun. nu are nicio legatura cu transmiterea incetarii c.i.m. in REVISAL.

Avand in vedere ca data de 30.06.2012 pica intr=-o zi de sambata , transmiterea REVISAL-ului se va face in data de 02.07.2012.
si in revisal, concret, care este data incetare pe care trebuie sa o completez, data sfarsit = data incetare , adica 30.06.2012 ?
Parerea mea este ca data pe care o treceti la incetare este 30.06.2012.