Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare persoana 55 ani
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare persoana 55 ani

Cati ani de munca(cotizare) ii sunt necesari unei persoane pt a se putea pensiona anticipat la varsta de 55 ani?
-Pensie anticipata:

Femeie nascuta in iunie 1957 stagiu total de cotizare 38 de ani si 9 luni(fara stagiu asimilat).

-Pensie anticipata partiala:30 de ani si 9 luni(fara stagiu asimilat).
Pentru un raspuns corect trebuie sa precizati data nasterii, sexul, stagiul de cotizare la pensii.
Data nasterii este 54 ani si 4 luni, femeie, 34 ani cotizare
-Conditia de stagiu este de 39 de ani(fara stagiu asimilat).
-Conditia de varsta este 56 de ani(nu 55).