avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 820 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare persoana 55 ani
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare persoana 55 ani

Cati ani de munca(cotizare) ii sunt necesari unei persoane pt a se putea pensiona anticipat la varsta de 55 ani?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 21:18, 2 Iulie 2012
-Pensie anticipata:

Femeie nascuta in iunie 1957 stagiu total de cotizare 38 de ani si 9 luni(fara stagiu asimilat).

-Pensie anticipata partiala:30 de ani si 9 luni(fara stagiu asimilat).
Pentru un raspuns corect trebuie sa precizati data nasterii, sexul, stagiul de cotizare la pensii.
Data nasterii este 54 ani si 4 luni, femeie, 34 ani cotizare
-Conditia de stagiu este de 39 de ani(fara stagiu asimilat).
-Conditia de varsta este 56 de ani(nu 55).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionarea anticipata Florenta30 Florenta30 va rog sa-mi spuneti daca am dreptul la pensie anticipata ( la 30.11.2014)avand in vedere urmatoarele date : data nasterii 30.09.1958, data activitatii ... (vezi toată discuția)
Pensia anticipata ionescuandreea ionescuandreea buna ziua ,am 56 de ani sunt nascuta pe 14/04/1957 sunt de sex feminin si am o vechime in munca de 30 de ani si 10 luni as dori sa stiu daca pot iesi la pensie ... (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie casandram casandram mama mea are 55ani si 35ani de vechime .Este nascuta in 1957 intrebarea mea este la ce virsta poate iesi la pensie anticipata s-au de drept (vezi toată discuția)