Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Sesizare Fisc
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Sesizare Fisc

Buna
Am o dilema la care poate o sa primesc un raspuns.
Doi asociati ai unei SRL din care unul este administrator . Acesta are 20% din capital celalalt este asociat cu 80%. Administratorul face abuzuri de natura fiscala adica evaziune mai bine zis si in afara de aceasta nu da explicatii la celalalt asociat , refuza sa prezinte situatia financiara a societatii.
Intrebare: In cazul in care se sesizeaza Fiscul de catre asociat si se va gasi nereguli financiare atunci amenda care se va da se va da societatii sau administratorului?
Depinde in baza carei legi se aplica amenda. Poate fi aplicata atat societatii comerciale cat si administratorului.